Организаторите на овогодинешната „Евровизија“ во Торино, Италија, го цензурирале настапот на албанската претставничка Ронела Хајати поради, како што навеле, премногу голотија. Таа била принудена целосно да ја промени концепцијата на својот настап како и облеката, која сега не е толку експлицитна.

Ронела на завчерашната церемонија се појави облечена во костим со чуден дизајн, а на главата носеше и прекривка, со која го искажала својот револт, зошто е бесна поради за цензурата.

@eurovision The Sekret’s out! Check out this exclusive look at @Ronela Hajati’s first rehearsal on the #Eurovision stage! 🇦🇱🦅 #Eurovision2022 #tiktokeurovision ♬ original sound – EurovisionRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.