Ознака: Албанија
Балкан 22.04.21 | 10:48

Водачот на Кавачкиот клан преку Албанија избегал во Јужна Америка?

Eден ден по апсењето на Слободан Кашчелан излегоа нови информации за тоа каде се наоѓа неговиот заменик Радоје Звицер.Како што објавува „Информер.рс“ Звицер од крајот...

Македонија 22.04.21 | 10:27

Мицкоски ги повикува Македонците од Албанија да гласаат за македонскиот кандидат за пратеник Панди Јани

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ ги повикува Македонците од Албанија во недела, кога се одржуваат парламентарните избори во таа земја да гласаат за македонскиот...

Балкан 21.04.21 | 21:57

И американската амбасадорка се замеша по инцидентот во Елбасан

По вооружениот инцидент кој попладнево се случи во албанскиот град Елбасан, при што беше убиен активист на владејачката Социјалистичка партија, реагираше амерканската...

Балкан 21.04.21 | 14:35

Албанија: Расте незадоволството од воведениот карантин за лицата кои влегуваат во земјата од Македонија и Грција

Албанскиот претседател Илир Мета ги повика Владата, Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата и Централната изборна комисија под итно да ја укинат...

Балкан 20.04.21 | 16:05

Албанија ќе добие 145.000 вакцини од ЕУ

Во следните три месеци, Албанија од ЕУ ќе добие 145.000 вакцини против корона вирусот. Станува збор за вакцини на „Фајзер“ што ќе бидат дистрибуирани како дел од помошта...

Балкан 19.04.21 | 20:46

Пукано во канцеларијата на Деморкатската партија на Љуљзим Баша: Тензии пред изборите во Албанија

Предмалку е пукано со огнено оружје врз канцелариите на Деморкатската пaртија на Албанија во градот Каваја – „NEWS1.ALBANIA“. Во нападот има неколку повредени лица, а засега...

Балкан 19.04.21 | 16:34

Пет луѓе избодени со нож во џамија во Тирана

Човек на 34-годишна возраст попладнево влегол во џамијата на улица „Патот на Каваја“ во Тирана и со нож повредил пет лица. Со брза интервенција, полицијата успеала да...

Балкан 19.04.21 | 15:15

Албанија воведува двонеделен карантин за сите кои доаѓаат од Македонија

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои влегуваат на нејзина територија од Македонија и од Грција. Одлука за тоа денеска донесе Комитетот на експерти...

Балкан 19.04.21 | 12:17

Во Албанија сите што се вакцинирани со кинески и руски вакцини ќе добијат сертификат

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу изјави денеска дека сите граѓани кои примиле вакцина против коронавирус на руски и кинески производители, ќе...

Балкан 19.04.21 | 10:42

Индија ѝ донираше 50.000 вакцини од „Астра зенека“ на Албанија

Во Албанија пристигна пратка од 50.000 дози вакцини од „Астра зенека“, донација од Индија. На меѓународниот аеродром во Тирана, пратката ја пречекаа министерката за здравство...

Балкан 11.04.21 | 18:28

Албанија почна со олабавување на мерките против ковид-19

Техничкиот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, донесе неколку олеснителни мерки, меѓу кои и намалување на времетраењето на полицскиот час за...

Балкан 10.04.21 | 11:00

Во Албанија веќе се вакцинирани над 250 илјади луѓе

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега се имунизирани 250.676 лица. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу,...

Балкан 05.04.21 | 20:11

Албанија договори нова набавка на вакцини: 50.000 дози од „Спутник“ доаѓаат во рок од 10 дена

Албанскиот премиер Еди Рама објави дека е постигнат уште еден договор за набавка на вакцини, овој пат за 50.000 дози од руската вакцина „Спутник“. Рама објави дека во рок...

Балкан 01.04.21 | 15:11

Запленети калашникови, снајпери, оклопни возила, анти-тенковски мини…: Голема полициска акција во Албанија

Во голема полициска операција, во која биле вклучени и специјалната единица „Ренеа“ и единицата за брза интервенција, албанската полиција запленила арсенал оружје,...

Балкан 31.03.21 | 19:10

Албанија доби 90 милиони евра од ЕУ за битката со ковид-19

Европската комисија, во името на ЕУ, денеска одвои 90 милиони евра за Албанија, во рамки на својата програма за макро-финансиска помош (МЈП), поврзана со Ковид-19, јави Топ...

Балкан 31.03.21 | 14:30

Леонардо ди Каприо им се обрати на албанските политичари да ја заштитат реката Вјоса и да ја прогласат за национален парк

Познатиот холивудски актер Леонардо ди Каприо, во рамки на кампањата што ја води за заштита на акбанската река Вјоса, упати апел до албанските политичари да се откажат...

Балкан 29.03.21 | 11:13

Албанија почна масовна вакцинација на плоштадот „Скендербег“ во Тирана

Во Албанија денеска почна масовна вакцинација што се одвива на плоштадот „Скендербег“, за што во текот на ноќта беа поставени два големи шатор (тенди). Текот на процесот...

Балкан 28.03.21 | 15:10

Најмногу пари доаѓаат од Италија и Грција: Албанските иселеници лани испратиле дома 673 милиони евра

Минатата година и покрај пандемијата и последиците кои таа ги предизвика, албанските иселеници испратиле 673 милони евра на своите најблиски во родниот крај. Податоците...

Балкан 28.03.21 | 14:14

Албанија почна масовна вакцинација во пунктови отворени на плоштадот „Скендербег“ во Тирана

Во Албанија денеска почна масовна вакцинација што се одвива на плоштадот „Скендербег“, за што во текот на ноќта беа поставени два големи шатор (тенди). Текот на процесот...

Балкан 27.03.21 | 23:46

Албански стјуардеси чекаа во ред за вакцинација во Белград

Албанскиот авио-превозник „Албавингс“ денеска организираше два чартер летови од Тирана за Белград, со кој албански граѓани допатуваа во Србија со намера да примат...