Ознака: Албанија
Балкан 25.05.20 | 12:40

Албанија ги отвора границите со соседите и хотелските плажи

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите, како и хотелските плажи, додека на плажите на целото крајбрежје туристи ќе може да престојуваат од 10 јуни. Веста...

Балкан 21.05.20 | 14:50

Од почетокот на јуни можеме и во Албанија на море

Албанскиот премиер Еди Рама денеска најави целосно отворање на Албанија до крајот на овој месец, додавајќи дека земајата почнува со подготовка за туристичката сезона. -Во...

Балкан 18.05.20 | 11:43

Албанија денеска ги отвори баровите, рестораните, музеите…

Во Албанија стапија во сила нови олеснителни мерки,со кои по повеќе од два месеца, се отворенат барови, ресторани, кафулиња, музеи, библиотеки… Министерката за здравстсво...

Балкан 11.05.20 | 12:19

Олабавени мерки за дел од Албанија, Тирана сè уште е црвена зона

Од денеска Албанија влегува во нова фаза, со нови владини олеснувања за постепено отворање на деловни активности, што беа затворени како последица на пандемијата со...

Балкан 07.05.20 | 15:06

Албанија очекува 50 отсто од турстите што обично ги имаат на крајбрежјето

Првиот човек на Здружението на хотелиери и туризам во Албанија, Зак Топузи за Њуз 24 изјави дека поради пандемијата со Ковид-19 албанскиот туризам изгубил повеќе од 140...

Свет 02.05.20 | 13:49

Регистрирани седум нови случаи на Ковид-19 во Албанија

Во Албанија, според денеска соопштените официјални податоци, во последното деноноќие регистрирани се седум нови случаи со Ковид-19, со што вкупната бројка сега изнесува...

Балкан 30.04.20 | 11:58

Во Албанија уапсен припадник на „Исламска држава“

Во Албанија е упасен 24-годишен Таџикистанец, припадник на терористичката организација ИД, баран со меѓународна потерница. Според полициското соопштение, припадниците...

Балкан 26.04.20 | 13:22

Розовите фламинга го преплавија западното крајбрежје на Албанија

Карантинот во кој е Албанија поради пандемијата со Ковид-19 се чини дека донесе придобивки за животинскиот свет и животната средина. Во земјата позитивен ефект е збогатувањето...

Балкан 23.04.20 | 15:54

Во Албанија вонредната состојба продолжена до 23 јуни

Албанскиот Парламент со 91 глас „за“ ја усвои одлуката со која вонредната состојба во земјата, поради пандемијата со коронавирусот, се продолжува до 23 јуни. Се дава...

Свет 23.04.20 | 10:20

Албанија ќе почне со олеснување на рестриктивните мерки

Албанија, која започна со олеснување на некои од најтешките рестриктивни мерки во Европа оваа недела, што беа воведени поради пандемијата со Ковид-19, ќе им овозможи...

Балкан 21.04.20 | 14:01

Рама сака вонредната состојба во Албанија да трае до 23 јуни

Албанската Влада му достави на Парламентот предлог-одлука за продолжување на вонредната состојба во земјата до 23 јуни, поради  создадената состојба со Ковид-19. Ова...

Балкан 16.04.20 | 15:17

Рама: Албанија води војна со коронавирусот на два фронта

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница денеска оцени дека земјата води војна со Ковид-19 на два фронта. Според него, битката со здравјето Албанија ја добива...

Свет 13.04.20 | 14:47

Во Албанија полицискиот час покус во работните денови, продолжен за време на викендот

Со новата одлука на албанската Влада, од денеска полицискиот час во работните денови ќе трае покусо од досега за четири и пол часа, односно наместо од 13:00 ќе почнува во...

Балкан 13.04.20 | 11:49

Во Албанија со Ковид-19 заразени 48, а излекувани 32 здравствени работници

По 9 март, кога беше регистриран првиот случај со Ковид-19, во Албанија, од овој опасен вирус заразени се 48 здравствени работници, лекари и медицински техничари, при што...

Балкан 07.04.20 | 12:32

Шестмина новозаразени од Ковид-19 во Албанија, најмалку во последните денови

Во Албанија, во последните 24 часа регстрирани се шест новозаразени со коронавирус, од тестираните 182 сомнителни случаи. Бројот на новозаразени денеска е најмал во последните...

Балкан 07.04.20 | 12:32

Само шест новозаразени во Албанија, најмалку во последните денови

Во Албанија, во последните 24 часа регстрирани се шест новозаразени со коронавирус, од тестираните 182 сомнителни случаи. Бројот на новозаразени денеска е најмал во последните...

Балкан 03.04.20 | 12:55

Во Албанија досега излекувани 89 пациенти, бројот на заболени помал од Македонија

Со дијагностицираните 27 нови случаи, бројот на заразени со Ковид-19 во Албанија се зголеми на 304 лица, од нив речиси половина или 146 се од Тирана. Според Министерството...

Балкан 01.04.20 | 14:13

Нови 16 случаи со Ковид- 19 во Албанија

Во Албанија во последните 24 часа дијагностицирани се нови 16 случаи со „Ковид- 19“, со што бројот се зголеми на 259 лица. Во последните 24 часа се тестирани 152 сомнителни,...

Балкан 31.03.20 | 13:06

Бројот на заразени во Албанија се зголеми на 243, досега починаа 13 лица

Во Албанија се зголемува бројот на заразените од „Ковид-19“, на излекуваните, но, за жал, и на починатите. Во последните 24 часа од тестираните 145 сомнителни случаи, а позитивен...

Балкан 31.03.20 | 08:38

Во Албанија регистрирана 12-та жртва од коронавирусот

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита доцна синоќа соопшти дека од „Ковид-19“ починала 82-годишна жена од Тирана, со што бројот на почнатите од овој...