Ознака: цензура
Македонија 10.04.21 | 10:46

Стоилковски: Додека „се гуши“ огромниот скандал, режимот на мафијата си диктира медиумски настапи

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, наум Стоилковски обвини дека власта се обидува со силен притисок врз медиумите да ги заташка бројните криминални афери во кои е вмешана. Наумовски...

Македонија 07.04.21 | 18:51

Никој не го цензурира Божидар Божиновски: Уморен сум за „министре, сине брате најдобар си“

Блокиран е личниот фејсбук профил на еден од највлијателните фејсбук активисти во Македонија Божидар Божиновски – Моџо Килингтон. Оваа „лоша вест“ силно одекна...

Балкан 28.03.21 | 18:28

Јанша реагира на цензурата од ЕУ: Не му го дозволивме тоа на Милошевиќ, нема да им го дозволиме ни на бриселските бирократи

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, порача дека неговата земја не му должи апсолутно ништо на Брисел. Ние се изборивме за нашата слобода и демократија пред 30 години. За...

Колумни 01.02.21 | 13:23

Боите на големата слика на македонското минато, сегашност и иднина

Петар Поп – Арсов „Оној кој што го контролира минатото, ја контролира иднината! Оној кој што ја контролира сегашноста, го контролира минатото!“, рекол Орвел. Ако направиме...

Македонија 18.12.20 | 10:08

Цензурата има име: Проверувачите на факти новите „арбитри“ на вистината

Во времето на новата „инквизиција“ на мислата, секој има право на свое мислење, но не и на неговите факти. Нивните факти се предмет на верификација на новите „арбитри...

Македонија 20.11.20 | 10:43

Се вжешти црвениот телефон: Заев го дисциплинираше Иванов, откако го укори зошто ја критикува бугарската влада, овој се самоцензурираше

Зоран Иванов сепак ги избриша своите постови за Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Бугарија. Доцна вчера вечерта на неговиот профил го немаше...

Македонија 20.11.20 | 09:23

За колку пари Заев ја замолкна Телма: За половина од гасоводот на Макпетрол Владата ќе плати полна цена

Кој ќе има финансиска и политичка корист од богатата зделка меѓу Заев и Макпетрол, која се прави во матно време и во услови кога арбитражата се уште трае, кога буџетот,...

Македонија 19.11.20 | 18:37

Власта сака да ја стиши опозицијата – Телма спроведува: Денешните вести поминаа без ВМРО-ДПМНЕ

По откажувањето на закажаното интервју со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, денес вестите на Телма без ниту еден прилог за прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ. Практиката...

Македонија 18.11.20 | 20:48

Политички притисок и цензура: Телма го откажа веќе договореното интервју со Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, соопшти дека телевизијата Телма го откажала веќе договореното интервју со него што требаше да се одржи утре. Како што објави...

Македонија 26.09.19 | 18:38

Аздисавте: Дали го пуштивте Жарко Пачемски денеска да врши претрес во Нетпрес?

Сега гледаме како на дело се потврдува поговорката дека апсолутната власт, апсолутно расипува. Наместо да се борите со вистинскиот криминал, Вие полициските ресурси...

Македонија 19.09.19 | 20:27

Неколку нелажни вести од Владата

Денес имало конференција на која Владата застанала цврсто во битката против лажните вести. Како ќе се препознаваат истите? Лесно е, прелесно е да се препознае лажна...

Македонија 19.09.19 | 20:21

Абе Зоки, до кај ти фаќа црпката!

На Зоки му биле репер за лажни вести, веста од типот која тврдеше дека ‘бугарски кран влегол во Македонија и ќе се отстранувал споменикот на Александар Македонски’,...

Македонија 31.07.19 | 20:04

Забрчанец: Пранкерите ги активираа владините служби за спроведување протокол

Марјан Забрчанец, посебен советник за односи со јавност на премиерот Заев, во разговор за „Фокус“ вели дека акцискиот план беше предложен и изработен и поради случајот...

Македонија 26.07.19 | 19:00

Прво најдете кој сечеше, лепеше и монтираше за да се случи 5 мај, па ќе ви поверуваме дека се борите против манипулациите, а не против ВМРО-ДПМНЕ

Методија Анѓелкоски од ВМРО-ДПМНЕ во отворено писмо му се обраќа на посебниот советник за односи со јавноста во кабинетот на премиерот, Марјан забрчанец, во врска со...

Македонија 26.07.19 | 15:07

Владата прави обид за враќање на ’49 од минатиот век, цензура на медиумите

„Обид за враќање на ’49 од минатиот век, цензура на медиумите и контрола на слободно и демократски искажаната вистина“, вака лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски...

Колумни 26.07.19 | 12:36

Цензура

Михајло Маневски Зоран Заев најави воведување на тотална политичка цензура Просто е невероватно тоа што денес го најави Зоран Заев. Исплашен до коски од секојдневни...

Македонија 24.07.19 | 17:28

Во МВР повикани двајца новинари, Владата најавува цензура, подолу од ДНО!

Каков ден!? Прво, во МВР повикан новинар со барање да открие свои извори на информации (света тајна во новинарството). Второ, МВР повикува уште еден новинар, веројатно...

Македонија 24.07.19 | 14:41

Владата и официјално ќе ги цензурира традиционалните медиуми и порталите и во етер и на социјалните мрежи

Владата изготви Акциски план за справување со дезинформациите кои, како што изјави денеска премиерот Зоран Заев, стануваат сериозен упад во демократските и изборните...