Навивачите на битолски Пелистер, популарните „Чкембари“ со димни бомби фрлаа кон публиката која е дојдена за големото дерби за титула во СЦ „Јане Сандански“. Мечот со Вардар беше веднаш прекинат откако битолските Чкембари влегоа во салата, запалија димни бомби и почнаа да ја гаѓаат обичната вардарова публика.

Веднаш по нив десетина навивачи на Вардар влегоа на теренот како одговор на напапдот на Чкембари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.