Ознака: ракомет
Останати спортови 21.10.20 | 22:28

Пролет приjaви уште тројца позитивни ракометари на коронавирус, вкупно 12

Ракометниот клуб Пролет денеска соопшти дека уште тројца ракометари од нивните редови се тестирале позитивни за коронавирусот. Тоа го покажале резултатите од последното...

Ракомет 02.10.20 | 15:53

Кастратовиќ: Добивме група во која ќе имаме што да кажеме

Познат е и распоредот на натпреварите на ракометниот клуб Металург во групната фаза од второто по квалитет ракометно натпреварување – Лигата на Европа. Тимот на Зоран...

Ракомет 02.10.20 | 15:45

Пелистер ја доби „групата на смртта“, Металург отвора со Тулуз

Познат е и распоредот на натпреварите на ракометниот клуб Металург во групната фаза од второто по квалитет ракометно натпреварување – Лигата на Европа. Тимот на Зоран...

Ракомет 24.09.20 | 22:15

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров имаше успешна вечер со својот Нант на гостувањето кај Кил во Германија. Нант во меч од 2. коло од Лигата...

Ракомет 24.09.20 | 11:40

Хаос во македонскиот ракомет: Шест позитивни на ковид-19 во ракометниот клуб Охрид

Откако вчера Управата на ракометниот клуб Работнички објави дека цел тим е позитивен на Ковид-19, бројката заразени со коронавирусот во македонскиот ракомет денеска...

Ракомет 23.09.20 | 18:39

Вардар во нов термин ќе гостува кај ПСЖ

Натпреварот од 6 коло во А групата од ЕХФ лигата на шампионите против ПСЖ ќе се игра на 28 октомври 2020 година, во среда со почеток во 20,45 часот. На тој меч Вардар 1961 ќе гостува...

Ракомет 23.09.20 | 17:57

Суперлигата во ракомет пред колапс: Цел тим на Работнички е позитивен на корона

Ракометната Суперлига е пред колапс, откако денеска е соопштено дека во скопскиот суперлигаш Работнички цел тим, сите 16 членови на клубот се заразени со ковид-19. Ова...

Ракомет 17.09.20 | 12:48

Цел клуб оди во изолација, дури 16 позитивни на Ковид-19 во тимот на Кирил Лазаров!

По само две одиграни кола од новото ракометно првенство се појавија првите проблеми поврзани со пандемијата со коронавирусот, откако новиот суперлигаш Голден Арт КЛ7...

Ракомет 15.08.20 | 22:46

Еурофарм Пелистер и Вардар финалисти на ракометниот турнир во Струга

Екипите на Еурофарм Пелистер и на Вардар ќе играат во финалето на 48. издание од Меѓународниот ракометен турнир во Струга. Ова е епилогот по трите саботни натпревари...

Ракомет 21.07.20 | 10:35

Ракометарите добија протокол, можат да тренираат во сала

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го доби протоколот за тренирање и натпревари од Комисијата за заразни болести на министерството за здравство. Ракометната...

Спорт 13.07.20 | 20:15

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961, соопштија од клубот. Тој игра на позицијата пивотмен и со „црвено-црните“ потпиша двегодишен договор...

Ракомет Спорт 19.06.20 | 12:59

Само Вардар ќе игра во Лигата на шампионите

Вардар 1961 ќе биде единствениот македонски претставник во ракометната Лига на шампиони, потврдија денеска од централата. Еурофарм Пелистер не доби покана за настап...

Ракомет 16.06.20 | 18:23

Ракометарите ги добија противниците за квалификациите за ЕП 2022

Македонските ракометари ги добија противниците во квалификациите за ЕП 2022 година. За пласман на континенталниот собир, кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, „црвено-жолтите“...

Ракомет 07.03.20 | 20:54

Самсоненко: Ќе ги исплатам сите долгови на ракометарите!

Сергеј Самсоненко, сопственикот на фудбалскиот и ракометниот клуб Вардар, во изјава за „Фокус“ потврди дека сите долгови кон ракометарите ќе бидат исплатени затоа...

Ракомет 02.03.20 | 13:51

Ристовски: Мојата цел е да му помогнам на Вардар, не дојдов поради пари

Борко Ристовски до крајот на сезоната ќе биде задолжен за голот на европскиот, македонски и регионален првак, Вардар. Со Вардар имав разговори уште кога беше тренер...

Ракомет 27.01.20 | 10:37

Червар без контрола: Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна

Отиде времето… Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна… Ајде да го завршиме нападот што побрзо. Вака Лино Червар, селекторот на хрватската ракометна репрезентација...

Ракомет 27.01.20 | 10:19

Судиите „најдобри играчи“ на ракометното финале: Македонци, секоја чест!

Моментот кога Ѓорги Начевски во 59. минути пресуди „чекори“ на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европските ракометни првества. На забавената снимка се гледа...

Ракомет 26.01.20 | 17:17

Колинда во Стокхолм: Морав да дојдам и да дадам поддршка

Меѓу бројните Хрвати кои пристигнаа во Стокхолм од лице место да го гледаат финалето меѓу Шпанија и Хрватска на ЕП е екс-претседателката на оваа земја, Колинда Грабар...

Ракомет 26.01.20 | 11:07

Хрвати го окупираа Стокхолм: Не им кажавме на жените, одиме по златниот медал!

Хрватски навивачи го окупираа шведскиот град Стокхолм, каде што денеска попладне во 16,30 часот е закажано финалето на ракометното Европско првенство (ЕП). Хрватска во...

Ракомет 22.01.20 | 11:13

Ракомет ли е, кошарка ли е? Аргентина ја победи Боливија со 82-7!

Машката ракометна репрезентација на Аргентина ја победи Боливија со неверојатни 82-7 на првенството на Јужна и Средна Америка во Бразил. На првенството учестуваат шест...