Ознака: чкембари
Кошарка 08.06.22 | 12:32

КК Пелистер: Нашата навивачка група беше нападната од редарската служба

Кошаркарскиот клуб Пелистер од Битола денес преку соопштени до јавноста, даде свое видување за инцидентот што се случи на трибините за време на натпреварот со МЗТ Скопје...

Ракомет 15.05.22 | 20:33

Комити фрлаа бакљи кон Чкембари, запалија и неколку столчиња

Продолжуваат немирите во салата „Јасмин“ во Кавадарци. На почетокот причина за прекинот беа „Чкембари“ кои по влегувањето на „Комити“ во салата едноставн збеснаа,...

Останати спортови 02.05.22 | 09:50

,,Комити” до ,,Чкембари”: Пред 20 години го уништивме ,,Радко” вие молчите

Интересно беше на теренот во Битола каде ракометарите на Вардар направија голем исчекор кон нова шампионска титула против Еурофарм-Пелистер но возбудливо беше и на...

Ракомет 01.05.22 | 21:12

Му вратија за пивото – „Чкембари“ со колбаси за Стоилов

По победата на Еурофарм Пелистер во Скопје, капитенот на вардарци Столе Стоилов ја почести противничката екипа со гајби пиво. На денешниот празник пред натпреварот,...

Македонија 01.04.22 | 23:04

Хелсиншки: Итно да се истражи и санкционира полициската бруталност врз навивач на „Чкембари“

Видеоснимката на полициска бруталност врз припадник на навивачката група „Чкембари”, која пред неколку дена се прошири на социјалните мрежи и медиумите, покажува...

Ракомет 26.03.22 | 17:36

Голем инцидент во „Јане Сандански“ меѓу „комити“ и „чкембари“

Во скопската сала „Јане Сандански“ попладнево се случи голем инцидент на вечното ракометно дерби меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер, меѓу навивачките групи. Штом „чкембари“...

Фудбал 15.10.21 | 17:33

Чкембари добија 10 отсто од Пелистер, клубот има нов сопственик

Денес и официјално беше извршена купопроражбата на акциите на ФК Пелисер од Битола. Фирмата „Спорт Бит“ е нов сопственик на 75 отсто од акциите на клубот, а како и што...

Фудбал 13.07.21 | 17:53

„Чкембари“ апелираат: Спасете го клубот, најдете сериозен инвеститор!

Навивачите на Пелистер популарните „Чкембари“, погодени од случувањата во клубот и најавите дека би можел да биде преселен во понизок ранг, упатија последен апел до...

Фудбал 21.01.21 | 14:01

Почина основачот на Чкембарите на 58 години

На 58-годишна возраст почина Вања Георгиевски, еден од основачите на битолската навивачка група „Чкембари“. Вања беше познат градски урбан лик кој кој неизмерно го...

Вести 12.11.20 | 22:22

Чкембари слават во Битола

Низ Македонија се слави за успехот на македонските фудбалери! И Чкембари од Битола пратија поздрав за историската победа во Тибилиси:

Ракомет 04.06.19 | 13:07

Зошто не се радувам на успесите на Вардар

Често ми го поставуваат прашањето, зошто не сум се радувал на успесите на Вардар. Па ќе се обидам на кратко да ја доловам мојата перцепција и емоции кон успесите на вардар. Јавна...