Имаше два гласа на мајка ми. Едниот кога беше здрава, на чии звук се поврзав додека ме заспиваше, ме карашр  се смееше. Другиот глас кога беше  слаба, со цитостатици и тогаш ги избегнував нејзините телефонски повици.

Глас пред и после хемотерапија. Глас кој секогаш ќе го паметам и глас кој никогаш нема да можам да го заборавам-откри Милан Лача Радуловиќ, син на славниот текстописец Марина Туцаковиќ.

Тој вели дека нејзината мајка пред смртта утехата ја наоѓала во гледањето серии.

Сериите беа нејзиното бегство од реалноста. Во нив најде паралелна реалност во која барем 45 минути немаше зголемени метастази, концилиум, ниска заситеност, депресија која сè повеќе ја обземаше, галоп на смртта чии чекори ги слушаше.  Инспектор Морс, Падот, Мидсомер… Тоа беше нејзината ментална терапија. Хероите од тие серии и помогнаа повеќе од кој било терапевт.Последните неколку месеци од нејзиниот живот доаѓав само да ја гледам мирно да гледа серии. Да ја гледам додека молчи. Да уживам во нејзиното присуство, изглед, тишина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.