сабота, 9 декември 2023
Фудбал 09.12.23 | 22:44

Ни Сити не е непобедлив

ренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола смета дека него и на неговиот тим му е потребно раздвижување. – Во вакви моменти сум позитивен, ментално сум силен. Како тренер,...

Фудбал 09.12.23 | 22:29

Утре Вардар ја има првата меч топка за опстанок

На отворањето на 18. коло во Првата македонска фудбалска лига, попладнево во Гостивар, истоимената домашна екипа славеше победа над Македонија ЃП со 1:0. Стрелец на победничкиот...

Фудбал 09.12.23 | 22:11

5-1: Погледнете ја бламажата на Баерн

Актуелниот шампион, Баерн Минхен го доживеа најголемиот пораз во Бундеслигата во последните четири години. Денес тимот предводен од тренерот Томас Тухел во 14. коло...

Останати спортови 09.12.23 | 21:56

Бившата на Ноле „растура“ со градите

Пред да ја запознае сопругата Јелена Ѓоковиќ ајдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ беше во врска со Лидија Поповиќ, позната српска убавица. Лидија, позната и како...

Свет 09.12.23 | 21:40

Израелската војска праќа „сунѓерни бомби“ врз Хамас

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се соочуваат со предизвикот на комплексната мрежа на тунели на Хамас, позната како „Метро во Газа“, и развија иновативни стратегии...

Балкан 09.12.23 | 21:26

Беше „полн како брод“: Јовица Вукотиќ имал 200 милиони евра

Во преписката на Скај до која дојде „Курир.рс“, петмина членови на криминалната група од Котор зборуваат за нивниот водач Јовица Вукотиќ и наведуваат дека „тој е полн...

Свет 09.12.23 | 21:11

Во Газа луѓето молат за корка леб

Портпаролот на УНРВА (UNWRA) Адна Абу Хасна изјави дека набргу откако Светската програма за храна соопшти дека синџирот за снабдување со храна во Газа колабирал, во енклавата...

Фудбал 09.12.23 | 20:54

Jунајтед понижен на „Олд Трафорд“, Тен Хаг го разбира гневот на фановите

Ерик тен Хаг реагираше на свирежите на навивачите по денешниот пораз од Борнмут (0:3). – Разбирам дека се разочарани и изнервирани. Ние, исто така. Мора да играме подобро...

Сервиси 09.12.23 | 20:37

Oва сите ги интересира: Еве какво ќе биде времето за Нова година

Српскиот метеоролог Иван Ристиќ предупредува дека претстојната зима ќе биде екстремно студена и со обилни врнежи од снег. Според неговата прогноза, се очекува интензивен...

Фудбал 09.12.23 | 20:20

Aталанта го потопи Милан: Ваква мајсторија ретко се гледа, со пета

Одличен меч во Бергамо.Аталанта го победи Милан со 3-2. Миланезите два пати изедначуваа но домаќините победија со одличниот гол на Луис Муриел со пета. Погледнете ја оваа...

Калеидоскоп 09.12.23 | 20:05

„Каде што има љубов куќата не е тесна“: Александар Вучиќ има нов миленик

Претседателот Александар Вучиќ по сѐ изгледа има нов миленик.Тој отиде да го види ова прекрасно куче кое му стана љубов на прв поглед. Каде што има љубов куќата не е тесна...

Свет 09.12.23 | 19:51

Хамас пресмета: Најмалку 17.700 луѓе загинаа во Газа од почетокот на војната

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во двомесечната војна меѓу Израел и Хамас во израелските напади во Појасот Газа загинале 17.700 луѓе,...

Македонија 09.12.23 | 19:42

Taравари бара сите да го поддржат Џафери за премиер

Ова е договор меѓу ДУИ и СДСМ од почетокот на мандатот. За нас тоа е симболика, секако ќе го поддржиме. Мислам дека секоја албанска партија, па и сите, треба да покажеме...

Фудбал 09.12.23 | 19:27

„Бед блу бојси“ почнаа да излегуваат од грчките зандани

Првата група навивачи на хрватскиот Динамо беше ослободена во саботата од грчки затвор, каде што беа под истрага од август за учество во судир навивачите на атински...

Балкан 09.12.23 | 19:22

Мајката на Сара: Што ако е киднапирана, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

Од 13 часот денеска на седумнаесетгодишната Сара Петровиќ од Борча, Белград, ѝ се губи трагот. Последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“. Нејзината мајка...

Останати спортови 09.12.23 | 19:12

Спортски тренери злоставувале деца во Франција

Во Франција се уапсени 80 мажи осомничени за злоупотреба на деца, во голема акција при која беше откриено дека ова зло ги погодува сите општествени категории.   Неименуван...

Економија 09.12.23 | 19:00

Дали Македонија ќе може да се откаже од јагленот?

Македонија има околу 280 сончеви денови во текот на годината, со што идејата за постепеното исфрлање на јагленот од употреба наликува на лесна задача, но како...

Балкан 09.12.23 | 18:57

Исчезна 17-годишна девојка во Белград

Исчезна 17 годишната Сара Петровиќ од Белград. Трагот и се губи денеска околу 13 часот. Последен пат е видена во близина на ресторанот „Франш“, јавуваат српските медиуми. Според...

Македонија 09.12.23 | 18:24

Тие што по улици ги влечеа коските на Тамара, на Мартин, на децата од Смиљковско… сега обвинуваат за политиканство во убиството на Вања и Панче

Колумнистот Дарко Јаневски ги толкува изјавите на министерот Оливер Спасовски, но и на целата власт дека опозицијата уште еднаш ги убива жртвите, наспроти успешната...

Балкан 09.12.23 | 18:07

Дрога, оружје, проституција, илегална миграција: Кој е наркобаронот Гзим Чеља и каде делувал одметнатиот полицаец

Косовската полиција соопшти дека го уапсила 55-годишниот албански државјанин Гзим Чеља, познат како „нарко-барон“ по кого е распишана потерница од надлежните органи...