Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека во двомесечната војна меѓу Израел и Хамас во израелските напади во Појасот Газа загинале 17.700 луѓе, а 48.780 се ранети.

Владата на Хамас, која ја контролира Газа од 2007 година, проценува дека реалниот број на загинати и ранети е всушност многу поголем бидејќи спасувачките служби и странските невладини организации не можат да стигнат до сите бомбардирани области и да ги извлечат жртвите од урнатините.

Повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили, беа убиени во Израел, во нападот изведен од Хамас, при што беа земени и околу 240 заложници и одведени во ГазаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.