Израелските одбранбени сили (ИДФ) се соочуваат со предизвикот на комплексната мрежа на тунели на Хамас, позната како „Метро во Газа“, и развија иновативни стратегии и технологии за ефикасно справување со овие подземни закани.

Една од клучните иновации е употребата на „сунѓерски бомби“ – специјални експлозиви кои предизвикуваат ненадејна експлозија на пена. Овие бомби се користат за запечатување празнини и влезови во тунели, спречувајќи ги борците на Хамас да извршат ненадеен напад од под земја.

Армијата се подготвува за потенцијално крвави борби низ „метрото во Газа“, каде што лидерите на Хамас кријат заложници и  нивното раководство. „Сунѓерските бомби“ играат клучна улога во спречувањето на војниците да бидат закопани, што им овозможува побезбеден премин низ тунелската мрежа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.