Ознака: хамас
Свет 01.04.24 | 09:39

Хамас им се извини на жителите на Газа, првпат од почетокот на војната

Палестинското исламистичко движење се извинува за тешкотиите предизвикани од војната против израелската армија, која трае речиси шест месеци. Хамас притоа ја повтори...

Свет 25.03.24 | 08:19

Трамп: Само идиот не би реагирал како Израел на напад на Хамас

Судејќи според она што го кажа за таблоидот Israel Hayom, поранешниот американски претседател Доналд Трамп се чини дека го поддржува одговорот на Израел на масакрот на Хамас...

Свет 17.03.24 | 20:33

Нетанјаху – Шолц: Хамас мора да биде уништен

Германскиот канцелар Олаф Шолц на денешната средба во Ерусалим со изралелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласил дека палестинската милитантна група Хамас мора...

Свет 17.03.24 | 11:36

Хамас потврди дека во израелски напад загинал командантот Марван Иса

Хамас денеска потврди дека во минатонеделниот израелски напад загинал Марван Иса, командант на бригадата Ал Касам и заменик на воениот лидер на Хамас, Мохамед Деиф. Според...

Свет 17.03.24 | 09:10

Во Катар ќе продолжат преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и палестинското движење Хамас треба да продолжат денеска во Катар, најавија египетските власти. Тоа ќе биде првпат израелски...

Свет 16.03.24 | 23:03

Хамас и Хутите планираат да ја опколат територијата на Израел

Претставниците на јеменските Хути разговараа за „проширувањето на конфронтациите и обиколувањето“ на Израел на состанокот во Либан со Хамас и другите палестински...

Свет 05.03.24 | 09:31

ОН: Има убедливи докази дека Хамас масовно силувал Израелки

Истражувачки тим на ОН заклучил дека има „убедливи докази“ дека за време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври било извршено сексуално насилство, вклучително...

Свет 03.03.24 | 09:59

Израел го прифаќа примирјето во Газа, топката е на теренот на „Хамас“

Израел воглавном „повеќе или помалку“ го прифати договорот за прекин на огнот во Газа, ставајќи ја топката на „дворот на Хамас“, рече американски официјален претставник,...

Свет 02.03.24 | 19:42

Ќе се усреќат: И Израел и Хамас ќе имаат Рамковен договор

Израел се согласи на рамковен договор за прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на израелски заложници кои ги држи радикалното палестинско движење Хамас, пренесе...

Свет 27.02.24 | 09:56

Убиен командант на Исламски џихад во судири на Западниот Брег

Израелски војници утринава го убиле командантот на палестинскиот исламски џихад во Тубас на окупираниот Западен Брег, објавија палестинските медиуми. Министерството...

Свет 20.02.24 | 11:30

Хамас: Нема договор за размена на затвореници со Израел без целосен прекин на огнот

Палестинската група Хамас соопшти дека ќе прифати договор за размена на затвореници само ако Израел се согласи на целосен прекин на огнот и влез на хуманитарна помош...

Свет 19.02.24 | 21:22

Ако до 10 март не ги ослободат заложниците, ќе тргнеме во офанзива, најави член на воениот кабинет на Израел

Член на израелскиот воен кабинет посочи дека копнената инвазија на Рафах може да започне околу Рамазан, односно на 10 март. „Ако нашите заложници не се дома до Рамазан,...

Свет 14.02.24 | 10:03

Германската министерка за надворешни работи Бербок во посета на Израел

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска е во посета на Израел, петта по терористичкиот напад на милитантната исламистичка палестинска...

Свет 14.02.24 | 08:22

Израелците тврдат дека имаат снимка како лидерот на Хамас со семејството бега низ тунелот

Војската на Израел објави видео во кое наводно се гледа лидерот на Хамас Јахја Синвар во тунел под градот Кан Јунис во јужна Газа. На видеото се и неговата сопруга, децата...

Свет 07.02.24 | 14:08

Претседателот на Аргентина најави дека Хамас ќе биде прогласен за терористичка организација

Претседателот на Аргентина Хавиер Милеи на денешната средба со премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим најави дека ќе го прогласи палестинскиот Хамас за...

Свет 07.02.24 | 09:09

Иран го финансира Хамас: Хагари тврди дека ИДФ има докази за тоа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека пронашле докази дека Иран ги финансирал огромниот систем на тунели под Појасот Газа на исламистичката организација...

Свет 04.02.24 | 09:00

Висок функционер на Хамас во Либан: Прерано е за примирје со Израел

Висок функционер на палестинското движење Хамас во Либан синоќа изјави дека неговото движење е отворено за какви било разговори за да се стави крај на „израелската...

Свет 21.01.24 | 19:56

Нетанјаху ги отфрли условите на Хамас за ослободување на заложниците

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во денешното видео обраќање рече дека „категорично“ ги отфрла условите на палестинскиот Хамас за ослободување на заложниците,...

Свет 18.01.24 | 16:19

Не е само Русија: Хамас под санкции на ЕУ

– Европската унија в понеделник ќе усвои санкции против Хамас како одговор на смртоносниот напад на палестинската група врз Израел на 7 октомври, соопшти денеска...

Свет 17.01.24 | 09:37

Израел тврди дека го уништил клучниот тунел на Хамас меѓу јужниот и северниот дел на Газа

Израелската војска синоќа соопшти дека открила и уништила стратешки тунел на Хамас во Појасот Газа, што бил долг неколку стотици метри, јави ДПА. Тој бил на длабочина...