На Самитот на КОП28 во Дубаи, земјите-членки не успеаја да се договорат за предложениот договор за постепено укинување на фосилните горива, загрозувајќи ги напорите за постигнување на првата обврска за трајно ставање крај на употребата на нафта и гас како дел од 30-годишните преговори за намалување на глобалното загревање.

Набљудувачите на разговорите рекоа дека Саудиска Арабија и Русија се меѓу неколкуте земји кои се залагаат за конференцијата во Дубаи да се фокусира само на намалување на загадувањето на животната средина, а не на борбата против фосилните горива што го предизвикуваат.

Од друга страна, најмалку 80 земји, вклучувајќи ги САД, земјите од Европската Унија и многу сиромашни и климатски ранливи земји, бараат договорот од КОП8 јасно да го наведе евентуалниот крај на употребата на фосилните горива.

– Потребни ни се реални пристапи за справување со емисиите, рече генералниот секретар на ОПЕК Хајтам ал-Гаис во коментарите прочитани од официјален претставник. Оние кои овозможуваат економски раст, помагаат да се искорени сиромаштијата и истовремено да се зголеми отпорноста, нагласи тој.

Претходно неделава, групата производители на нафта испрати писмо во кое ги повикува своите членови и сојузници да отфрлат какво било спомнување на фосилни горива во конечниот договор на Самитот, предупредувајќи дека „неоправданиот и непропорционален притисок врз фосилните горива може да достигне критична точка“.

Саудиска Арабија е најголемиот производител на нафта во ОПЕК и е де факто лидер на организацијата, а Русија е членка на таканаречената групација ОПЕК +.

Притискајќи да се фокусираат на емисиите наместо на фосилните горива, двете земји се чини дека се потпираат на ветувањето за скапа технологија за апсење на јаглерод, за која панелот на ОН за климатски науки вели дека не може да го замени намалувањето на употребата на фосилни горива во светски рамки.

Другите земји, вклучувајќи ги Индија и Кина, не го поддржаа експлицитно отфрлањето на фосилните горива COP28, но го поддржаа популарниот повик за зголемување на обновливите извори на енергија.

Инсистирајќи да се фокусираат на емисиите, а не на фосилните горива, изгледа дека двете земји се потпираат на ветувањето за скапа технологија за извлекување на јаглерод, што, според панелот за климатски науки на ОН, не може да го замени намалувањето на употребата на фосилни горива во светот.

Другите земји, вклучувајќи ги Индија и Кина, не го поддржаа експлицитно отфрлањето на фосилните горива, но го поддржаа популарниот повик за зголемување на обновливите извори на енергија.

Индискиот министер за животна средина, шуми и климатски промени Бупендер Јадав побара „еднаквост и правичност“ во секој договор, велејќи дека богатите земји треба да предводат во глобална климатска акција.

Со завршувањето на самитот во вторник, министрите од речиси 200 земји собрани во Дубаи ги здружија напорите за надминување на ќор-сокакот на фосилните горива.

Земјите ранливи на климатските промени рекоа дека отфрлањето на споменувањето на фосилните горива на КОП28 ќе го загрози целиот свет.

– Ништо не ги става во поголем ризик благосостојбата и иднината на сите луѓе на Земјата, вклучително и на сите граѓани на земјите од ОПЕК од фосилните горива“, рече во изјавата претставничката за климата на Маршалските Острови, Тина Стеге.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.