Српскиот метеоролог Иван Ристиќ предупредува дека претстојната зима ќе биде екстремно студена и со обилни врнежи од снег.

Според неговата прогноза, се очекува интензивен продор на студен арктички воздух што ќе резултира со значителен пад на температурата во целиот регион.

 

 

 Се зголемуваат шансите Новата година да ја дочекаме во вистински зимски амбиент“.
Најверојатно околу католичкиот Божиќ, на 25 декември ќе има продор на студен арктички воздух кој покрај падот на температурата ќе донесе и снег, посочува метеорологот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.