Ознака: дочек на нова година
Балкан 02.01.22 | 11:22

Спектакл поголем од Дубаи: Огнометот во Белград го остави регионот без здив

Центар на новогодишната забава во регионот годинава беше Белград. Илјадници туристи од регионот решија продолжениот викенд да го поминат во главниот град на Србија...

Скопје 31.12.21 | 13:30

Ќе пее и Бени: Со Нокаут ќе ја испратиме старата, а со Наум и Зуица ќе ја дочекаме Новата 2022 година

Град Скопје денеска ја објави програмата за вечерашниот пречек на Новата година на плоштадот Македонија. За разлика од првичната најава, сега во програмата го има и...

Македонија 01.01.21 | 15:25

Релативно мирна новогодишна ноќ: 62 пријави за нарушување на протоколите, двајца приведени, три тешки кражби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оцени дека новогодишната ноќ била генерално мирна, без поголеми нарушувања на јавниот ред и мир. Тој информира дека...

Црна хроника 27.12.20 | 21:07

Полицијата ќе биде безмилосна за Нова година: 2000 полицајци ќе бидат насекаде, ќе пишуваат кривични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека МВР има посебен оперативен план како ќе постапува за време на празниците, а тоа значи дека секаде...

Македонија 26.12.20 | 23:37

Спасовски: Исчезнаа огласите за групни прослави по викендици за Нова година

Министерот за внатрешни работи денеска на својот фејсбук профил соопшти дека МВР има посебен оперативен план за ноќта на 31 декември, како и за утредента на први јануари. Спасовски...

Балкан 26.12.20 | 23:02

Србија во вторник ќе одлучи какви мерки ќе важат за Нова година

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ најави дека во вторник ќе се одржи седница на Кризниот штаб на која ќе биде донесена одлука за мерките за Нова година. Брнабиќ рече...

Македонија 23.12.20 | 15:44

Спасовски: Имаме посебен план за ноќта на 31 декември

Се согласувам дека не постои забрана да издадете викендица, но на едно семејство, на четири, пет, шест лица, тоа не е проблем, но проблем е дека издаваат за 20, 30, па и 40 луѓе....

Македонија 15.12.20 | 14:10

Нема новогодишни журки, угостителските објекти ќе работат до 18 часот, да не се излегува без потреба

Прифатени се препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет рестриктивни мерки, со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од Ковид-19. Мерката...

Балкан 13.12.20 | 13:18

Затоа што се неразумни, Србите ќе ја дочекаат Нова година во полициски час

Поради сложената епидемиолошка состојба со коронавирусот од следната недела Србија најверојатно ќе воведе ПЦР тестови на границите или карантин, а се размислува и...

Македонија 10.12.20 | 22:58

Знаеме дека се издаваат куќи и станови за Нова година – таму ќе удриме

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа какви мерки ќе бидат превземени за време на престојните новогодишни и божиќни празници. За празниците очекуваме...

Скопје 23.11.20 | 08:41

Угостителите бараат фирмите да ги донираат парите за предновогодишните забави

Независната угостителска комора започнува кампања #ИнвестирамЗаДаПомогнам за инвестиции и поддршка на угостителската индустрија. Целта е да ги поттикнат фирмите...

Музика 06.01.20 | 09:55

Ефто Пупиновски лут: И јас го наполнив цел Охрид за Нова година, ама поважен ви беше Дино Мерлин

За најлудата ноќ голем акцент беше ставен од македонската јавност за настапот на  Дино Мерлин на скопскиот плоштад, почнувајќи со негативни коментари, а завршувајќи...

Македонија 28.12.19 | 18:30

Мицкоски и Заев кажаа каде за Нова година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со премиерот во заминување Зоран Заев во Владата пред новинарите откри дека за Нова година ќе прославува...

Скопје 17.12.19 | 11:21

Градот Скопје не кажува кој ќе го плати највисокиот хонорар на Балканот, опозицијата се сомнева во бизнис-зделка

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов доследен е во намерата да не открие кои се спонзорите кои ќе платат 100.000 евра за новогодишниот настап на Дино Мерлин на плоштад. Средствата...

Култура 18.10.19 | 13:26

Петар Ренџов до Шилегов: Каква е оваа интелектуална беда во Собранието на град Скопје, каква порака ни праќате на нас граѓаните?

Музичарот Петар Ренџов на својот фејсбук профил револритано реагираше на одлуката на Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов, за Нова година граѓаните на Скопје...

Свет 02.01.19 | 09:11

Традиционалното палење на палети тргнало на лошо, морало евакуација, една куќа изгорела

Во холандскиот град Шевенинген во текот на новогодишната ноќ избил голем пожар откако огнот со дрвени палети почнал неконтролирано да се шири. Полицијата веднаш го...

Естрада 01.01.19 | 12:54

Лила и Мелита се разиднаа во деколтеата

Им се сретна вкусовите на кралицата на стилот и кралицата на фотошопот. За најлудата ноќ Лила и Мелита избрале речиси иста креација, сребрен костим кој се прелева како...

Калеидоскоп 27.12.18 | 20:04

Каде ќе ја дочекаат 2019 година министрите…

Дел од политичарите 2019-та ќе ја дочекаат во Македонија, со исклучок на министерот за надворешни работи, Димитров кој овојпат приватно е во Холандија, пишува порталот...