Иранската државна телевизија објави дека Техеран успешно лансирал ракета на цврсто гориво, што носи сателит.

Објавата за лансирањето на ракетата се случува еден ден откако Иран и Европска Унија се договорија да продолжат индиректните разговори помеѓу Техеран и Вашингтон за спорниот ирански нуклеарен договор.

Засега не е познато кога е лансирана ракетата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.