Ознака: ракета
Свет 07.05.22 | 17:49

Cеверна Кореја лансирала балистичка ракета од подморница: Проектилот прелетал 600 километри на височина од 60 километри

Cеверна Кореја тестирала балистичка ракета која најверојатно била истрелана од подморница, соопшти јужнокорејската армија. Ова е втор пат Cеверна Кореја да истрела...

Свет 30.04.22 | 08:41

„Еден Самрат и тоа е тоа“, велат на руска телевизија прикажувајќи за колку секунди ракетата може да ги уништи Берлин или Лондон

На телевизијата Русија 1 водителката на емисијата „60 минути“ Олга Скабејева и пратеникот во Думата, Алексеј Журављов синоќа разговараа за колку секунди интерконтиненталната...

Свет 21.04.22 | 20:00

Кинa тестираше мистериозна ракета испалена од воен брод

Според проценките на воениот порталот „The War Zone“, за прв пат се појави видео од кинеската бродска балистичка ракета за гаѓање од најнапредните воени бродови. Имено,...

Свет 30.03.22 | 12:18

Јужна Кореја првпат лансира вселенска ракета на цврсто гориво

Јужнокорејската војска соопшти дека за првпат успешно лансирала вселенска ракета со цврсто гориво, потег за кој се смета дека ќе помогне конечно да се стават сателити...

Свет 30.03.22 | 11:26

Русите ракетирале индустриски погони во западниот дел на Украина

Руските сили погодиле индустриски погони во западна Украина во областа Кмелницки, тврди регионалниот гувернер, Сергеј Камалиј, пренесува „Скај њуз“. Камалиј не дава...

Свет 24.03.22 | 09:38

Северна Кореја истрела интерконтинентална ракета, прва од ваков вид од 2017 година

Северна Кореја денеска истрела можна интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), објавија армиите на Јужна Кореја и Јапонија, што ќе биде прво вакво лансирање во целиот...

Свет 23.03.22 | 22:03

Украина со ракета гаѓала село во Русија: Тројца повредени, уништени зграда и осум куќи

Украински сили истрелале ракета кон местото Белгород во Русија, кое се наоѓа на осумдесеттина километри од Харков. Градоначалникот на Белгород, Вјачеслав Гладков, соопшти...

Вести 18.03.22 | 20:58

Ракетата „Сојуз“ со тројца Руси полета кон МВС

Тројца руски космонаути денеска со ракетата „Сојуз“ полетаа кон Меѓународната вселенска станица (МВС), во момент кога меѓу Русија и западните земји постои екстремна...

Свет 11.03.22 | 22:20

Индија случајно истрела ракета кон Пакистан

Индиската армија соопшти дека случајно истрелала проектил кон Пакистан, јавија светските агенции. Индиското Министерство за одбрана истакна дека изразиле „длабоко...

Свет 27.02.22 | 11:34

Cеверна Кореја истрелала „неидентификуван ракетен проектил“

По едномесечниот прекин без истрелан проектил за време на Олимписките игри во Пекинг, Cеверна Кореја истрелала „неидентификуван проектил“, соопшти јужнокорејската...

Свет 05.01.22 | 09:25

Cеверна Кореја истрела нов неидентификуван проектил

Претставници на војската на Јужна Кореја алармираа дека Cеверна Кореја истрелала неидентификувана ракета во морето. Ова е прв ваков тест на Пјонгјанг во новата година. Ракетата...

Калеидоскоп 24.11.21 | 09:12

НАСА лансираше систем што ќе ја брани Земјата од удар на астероиди

Како дел од тестирањето на планетарниот одбранбен систем, НАСА успешно лансираше вселенски брод чија задача е да удри во астероид и да го пренасочи од траекторијата...

Свет 28.09.21 | 09:26

Cеверна Кореја лансирала неидентификувани проектили

Cеверна Кореја лансирала неидентификувани проектили кон отворено море, соопшти јужнокорејската армија. Министерството за одбрана на Јапонија, пак, соопшти дека била...

Свет 20.07.21 | 13:09

Ракетен напад врз претседателската палата во Кабул за време на молитвата за Курбан Бајрам

Неколку ракети биле истрелани кон претседателската палата во Кабул. Според новинската агенција Сингуа, ракетите биле истрелани кон палатата за време на молитвата за...

Балкан 09.04.21 | 10:37

Се преврте воен камион со ракети, една ракета паднала на патот: Драма на обиколницата кај Белград

Воен камион што превезувал три ракети од системот „Паљнцир С1“ утинава“ излетал од обиколницата кај Белград по што се превртел. Војникот, возач на камионот е полесно...

Свет 14.02.21 | 21:30

Успешен тест на ракета со дострел од 300 километри: Иран ја засилува својата ракетна програма

Иранската армија тестираше нова наведувачка ракета со дострел до 300 километри, соопшти новинската агенција ИСНА. Армиска ракетна единица на Копнената армија тестираше...

Свет 03.02.21 | 21:22

И Пакистан има ракети

Пакистан денеска успешно тестираше балистичка ракета со краток дострел, способна да носи нуклеарни и конвенционални боеви глави до 290 километри, соопшти армијата на...

Калеидоскоп 03.02.21 | 10:01

Ракетата на Илон Маск успешно полета, но експлодира при слетувањето на пробниот лет

Прототип на транспортната ракета „Спејс Икс Старшип СН 9“ (Space X Starship SN 9) експлодира за време на слетувањето по успешното лансирање во Бока Чика во Тексас. I successfully tracked...

Технологија 14.08.20 | 21:59

НАСА и „Спејс-икс“ следното лансирање го планираат кон крајот на октомври

Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат...

Свет 06.08.20 | 15:45

Дали ракета ја предизвикала експлозијата во Бејрут: На интернет се појавија нови снимки од моментот на експлозијата

На Интернет се појави снимка на кои, наводно, се гледа дека проектил го погодил магацинот со пиротехника во пристаништетот во Бејрут, непосредно пред огромната експлозија...