Ознака: сателит
Технологија 04.09.22 | 19:30

Србија, Хрватска и Црна Гора лансираат сателит во вселената

Очигледно Хрватска, Србија и Црна Гора се во фаза на лансирање на првиот сателит. Станува збор за сателит кој е добиен на подарок од Индија за прослава на 75-годишнината...

Свет 23.08.22 | 19:00

Кина успешно лансира нов сателит во вселената

Кина денеска успешно лансираше нов сателит во вселената од Центарот за лансирање сателити Ксичанг во југозападната кинеска провинција Сечуан. Aгенцијаtа Ксинхуа објави...

Калеидоскоп Технологија 03.07.22 | 12:07

НАСА лансира микросателит во вселената: Ќе ја испитува можноста за поставување вселенска станица на Месечината

НАСА лансираше микросателит во вселената, што едвај поголем од микробранова рерна како дел од програмата за враќање на човечки екипаж на Месечината. Ракетата што го...

Свет 26.06.22 | 17:50

Иран лансирал ракета што носи сателит

Иранската државна телевизија објави дека Техеран успешно лансирал ракета на цврсто гориво, што носи сателит. Објавата за лансирањето на ракетата се случува еден ден...

Свет 21.06.22 | 10:16

Јужна Кореја лансираше домашно произведена вселенска ракета за да постави сателити во орбитата

Јужна Кореја изврши лансирање на својата вселенска ракета „Нури“, во вториот обид да постави сателити во орбитата. Домашното тристепено лансирно возило „Нури“, познато...

Свет 30.03.22 | 12:18

Јужна Кореја првпат лансира вселенска ракета на цврсто гориво

Јужнокорејската војска соопшти дека за првпат успешно лансирала вселенска ракета со цврсто гориво, потег за кој се смета дека ќе помогне конечно да се стават сателити...

Свет 07.03.22 | 09:03

Cеверна Кореја тестирала ракета за развој на разузнавачки сателит

Cеверна Кореја соопшти дека последното лансирање ракета било дел од развојот на „разузнавачки сателит“. Националната управа за развој на воздушниот простор (НАДА)...

Свет 19.12.21 | 19:48

Турција меѓу првите десет земји што произвеле сопствен сателит

Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави дека Турција силно се развива и напредува во последните 20 години, а уште еден показател за тој напредок е лансирањето на турскиот...

Свет 06.07.20 | 21:15

Ја следи безбедноста на земјата одозгора: Вака изгледа израелскиот шпионски сателит

Министерството за одбрана на Израел соопшти дека рано изутринава успешно е лансиран нов шпионски сателит, кој, според официјалните лица, ќе и даде на земјата уште едно...