Ознака: иран
Свет 19.06.21 | 20:36

На Амнести Интернешнал не им се допаѓа изборот на новиот претседател на Иран

Организацијата „Амнести Интернешнл“ (АИ) го осуди изборот на Ебрахим Раиси за претседател на Иран и повика на истрага против него за „злосторства против човештвото“. Фактот...

Свет 19.06.21 | 11:53

Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран

Првичните податоци од пребројувањето на гласачките ливчиња покажуваат дека Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран со освоени 62 отсто од гласовите на избирачите....

Свет 07.06.21 | 21:18

„Не се каеме“: Го убиле синот зошто бил сингл, ќерката и зетот зошто биле неморални

Брачниот пар Акбар и Иран Хараминд од Иран се обвинети за убиството на нивниот син Бабак, познат режисер кој бил распарчен откако се вратил дома од Лондон. Како што пренесуваат...

Македонија 02.06.21 | 14:07

Пендаровски ги прими новоименуваните амбасадори на Кипар и на Иран

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Кипар и на Исламската Република Иран, во Република Македонија. Како...

Свет 12.04.21 | 15:18

Израел призна дека Мосад извршил кибер напад врз иранска нуклеарна централа, Иран се закани со возвратни мерки

Шефот на иранската нуклеарна програма, Али Акбар Салехи, изјави дека Техеран го задржува правото да преземе мерки против извршителите на „терористичкиот“ напад врз...

Свет 05.04.21 | 17:13

Иран упаси „израелски шпион“

Иранските власти уапсиле „израелски шпион“, но и други лица кои биле во контакт со странски разузнавачки служби, објавија иранските државни медиуми, без да ја откријат...

Свет 30.03.21 | 08:40

Иран со порака до САД: Кога ќе запрат санкциите, ќе го прекинеме збогатувањето на ураниум за 20 отсто

Неименуван висок ирански официјален претставник порачал дека Иран нема да го стопира збогатувањето на ураниум за 20 проценти се додека САД не ги отстранат сите санкции...

Свет 22.03.21 | 15:06

Разузнавачки извештај: Иран планира напад врз воена база во Вашингтон

Високи американски разузнувачи предупредуваат дека Иран планира можни напади врз Форт Мекнер, американска воена база во Вашингтон, како и врз заменикот на началникот...

Свет 27.02.21 | 20:46

Иран добива 250.000 кинески вакцини од „Синофарм“

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во земјата ќе пристигнат 250.000 дози од вакцината на кинеската компанија „Синофарм“. Заменик-министерот за здравство...

Свет 24.02.21 | 10:29

Обесиле жена што починала од срцев удар, само за сврквата да може да ѝ го тргне столчето од под нозе

Иако починала од срцев удар моменти пред да ја обесат поради убиство, жена од Иран била ставена на јажето за бесење само за мајката на убиениот да го добие правото да...

Свет 22.02.21 | 12:40

Првични резултати: Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто

Иран објави дека првичните резултати од клиничките испитувања покажале дека нивната прва вакцина против Ковид-19 е ефикасна во 90 проценти од случаите. Мохамед Реза Салехи,...

Свет 14.02.21 | 21:30

Успешен тест на ракета со дострел од 300 километри: Иран ја засилува својата ракетна програма

Иранската армија тестираше нова наведувачка ракета со дострел до 300 километри, соопшти новинската агенција ИСНА. Армиска ракетна единица на Копнената армија тестираше...

Свет 11.02.21 | 14:57

Меѓународната агенција за атомска енергија предупреди дека Иран почнал со производство на метал ураниум

Од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопштија дека Иран почнал да произведува метал ураниум, што се користи како гориво во еден од неговите нуклеарни...

Свет 09.02.21 | 23:21

Иран предупреди дека ќе почне да развива нуклеарно оружје доколку продолжат санкциите против земјата

Иранскиот министер за разузнавање, Махмуд Алави, предупреди дека земјата би можела да се фокусира на развој на нуклеарно оружје доколку останат на сила меѓународните...

Свет 09.02.21 | 08:54

Ирански свештеник e против вакцинирање: Ќе станете хомосексуалци

Иранскиот свештеник Абабс Табризијан им рече на своите приврзаници дека вакцината против коронавирус „ги претвора луѓето во хомосексуалци“, што се казнува со смрт...

Свет 07.02.21 | 18:50

Иран ја претстави втората домашна вакцина против коронавирус

Иран ја претстави својата втора домашна вакцина против коронавирусот и соопшти дека започна со тестирање на луѓе, објави денеска ирачката државна телевизија. Вакцината...

Свет 03.02.21 | 23:49

САД го повлекуваат носачот на авиони „УСС Нимиц“ од Персискиот Залив: Намалување на тензиите со Иран

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден донесе одлука за повлекување на носач на авиони од Персискиот Залив, што се толкува како сигнал за намалување...

Свет 06.01.21 | 11:10

Иран бара од Интерпол да издаде потерница за Трамп и 47 други американски официјални лица

Иран испрати барање до Интерпол да издаде меѓународна црвена потерница за 48 американски официјални лица. Меѓу нив е вклучен и досегашниот американски претседател,...

Свет 05.01.21 | 15:11

Иран објави дека успеал да достигне производство на збогатен ураниум до 20%

Портпаролот на иранската Организација за атомска енергија, Бехруз Камалванди, потврди дека Иран во моментот произведува збогатен ураниум до 20 проценти. Околу 19.00...

Свет 04.01.21 | 15:01

Ништо од деескалација во Персискиот Залив: „УСС Нимиц“ останува во близина на Иран

Само три дена откако објави дека УСС Нимиц го напушта Персискиот Залив, Пентагон ја смени одлуката и одлучи моќниот носач на авиони да остане на Блискиот Исток поради...