Германија никогаш не го објави точниот датум кога ќе испорача оружје на Украина, изјави денеска портпаролот на германската влада, реагирајќи на наводите за доцнење.

Јасно е дека сè што најавивме и решивме да го испорачаме, сакаме да го испорачаме што е можно поскоро – додаде тој.

Германија сè уште не добила барање од Шпанија за испорака на тенкови Леопард, кои Мадрид сака да ги испорача на Украина, додаде портпаролот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.