Ознака: испорака
Свет 26.02.24 | 14:03

Германија одби да ѝ ги испорача моќните крстосувачки ракети „Таурус“ на Украина

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во петокот ги отфрли повиците за разговори со рускиот претседател Владимир Путин за ставање крај на конфликтот...

Свет 13.10.22 | 12:09

Франција почна со директни испораки на гас за соседна Германија

Франција почна со испораките на природен гас за Германија откако изврши технички прилагодувања на гасоводот што ги поврзува соседните држави, соопштено е од францускиот...

Свет 26.07.22 | 09:41

Земјите-членки на ЕУ постигнаа договор за планот за гас

Земјите-членки на ЕУ договорија итен план за гас што има за цел да го ублажи влијанието од потенцијален целосен прекин на испораките на руски гас, јави ДПА. Планот предвидува...

Свет 19.06.22 | 10:02

Гаспром најави прекин на испораките на гас

Во периодот од 21 до 28 јуни годинава ќе биде прекината испораката на гас преку Турски тек поради редовно одржување на гасоводот, соопшти денеска Газпром. Суспендирањето...

Свет 08.06.22 | 17:51

Германија по обвинувањата дека доцни испораката на оружје за Украина: Не соопштивме точен датум

Германија никогаш не го објави точниот датум кога ќе испорача оружје на Украина, изјави денеска портпаролот на германската влада, реагирајќи на наводите за доцнење. Јасно...

Свет 02.05.22 | 10:45

Се зголемија барањата за испораки на руски гас во Европа

Побарувачката за испораки на руски гас за Европа преку Украина денеска се зголемија, покажуваат податоците на украинскиот оператор на гасоводот, пренесe Ројтерс. Според...

Свет 27.04.22 | 14:54

Песков: Русија може да ја стопира испораката на гас и за други европски држави

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија, по Полска и Бугарија, би можела да ја стопира испораката на гас и за другите европски купувачи ако и...

Свет 01.04.22 | 13:32

Русија нема да ја прекине испораката на гас кон Европа, барем засега

Русија нема од денес да ја укине испораката на гас кон Европа бидејќи плаќањето за гасот кој е испорачан по 1 април, стигнува во втората половина на месецот и во мај, изјави...

Балкан 15.03.22 | 11:29

Испорака на договорената пченица во регионот во најкраток рок, најавува Србија

Договорените количества пченица и пченка за извоз во земјите од регионот пред неговата забрана, ќе се реализираат во најбрз можен рок, се наведува денеска на веб-страницата...