Ознака: оружје
Црна хроника 01.08.22 | 19:40

Рафали од автоматско оружје се слушаат во скопски Бутел: Спасовски по дома може да кажува дека сме безбедни, нас не може да не лаже

Во текот на целиот ден во скопската населба Бутел се слушаат рафали од автоматска пушка. Граѓаните загрижени и преплашени сведочат за КУРИР. Вака е веќе неколку месеци,...

Балкан 17.07.22 | 08:53

Урнатиот авион во Кавала бил натоварен со оружје, полетал од Ниш и прелетал над Македонија

Во областа Кавала во Грција, во текот на ноќта, се слушале сирени по падот на украинскиот авион Антонов, кој падна во близина на Палеохорија. Како што јави грчкиот јавен...

Црна хроника 08.07.22 | 13:06

Во Аеродром уапсен скопјaнец кој дома имал дрога и оружје

Полицијата цо Аеродорм уапсила 48-годишен скопјанец, во чиј дом биле пронајдени одредено количество оружје и дрога. На 07.07.2022 во 20.20 часот на подрачје на Аеродром, полициски...

Свет 02.07.22 | 11:08

Њујорк контра Врховниот суд на САД: Го забрани оружјето на многу јавни места и го отежни добивањето дозволи

Државата Њујорк усвои закон со кој се забранува носење оружје на многу јавни места, меѓу кои и Тајмс Сквер. Во исто време се наложува оние кои бараат дозвола за оружје...

Свет 18.06.22 | 12:51

Украинците потопија руски брод кој доставувал оружје на пат кон Змискиот Остров

Руски брод кој доставувал оружје на стратешки важниот Змиски остров бил потопен откако бил погоден од украински ракети, потврди воен претставник доцна синоќа. Рускиот...

Свет 16.06.22 | 19:43

Лавров: Оружјето испорачано во Украина се продава на црниот пазар во Албанија и Косово

Преносливите ракетни системи „Стингер“ и противтенковските системи „Јавелин“ што Западот и ги доставува на Украина веќе се продаваат на црниот пазар“, изјави рускиот...

Свет 16.06.22 | 09:01

Бајден најави ново оружје за Украина, вредно милијарда долари

Претседателот на САД, Џо Бајден најави дополнително оружје за Украина, вредно милијарда долари. Помошта вклучува „дополнително артилериско и крајбрежно одбранбено...

Свет 14.06.22 | 11:36

Помошта за Киев ги исцрпи воените резерви на Варшава, вели полскиот претседател

Полскиот арсенал на оружје е премногу намален поради воената помош за Украина, а на земјата и се потребни западните сојузници за да ја компензираат огнената моќ што...

Свет 10.06.22 | 20:23

Оружје и воена опрема испорачани во Украина завршиле на црниот пазар во Сирија

Западна воена опрема што била испорачана во Украина веќе се појави на црниот пазар и била пренасочена на Блискиот Исток, односно во Идлиб во Сирија, соопшти главниот...

Свет 08.06.22 | 17:51

Германија по обвинувањата дека доцни испораката на оружје за Украина: Не соопштивме точен датум

Германија никогаш не го објави точниот датум кога ќе испорача оружје на Украина, изјави денеска портпаролот на германската влада, реагирајќи на наводите за доцнење. Јасно...

Свет 31.05.22 | 08:59

Ќе се забрани купување, продавање, пренос или увоз на оружје во Канада

Премиерот на Канада, Џастин Трудо најави нов закон за поседување оружје и забрана за купување на оружје. Денот кога овој закон ќе стапи во сила, повеќе нема да може да...

Свет 23.05.22 | 20:34

Кои се тие: 20 земји ќе и дадат оружје на Украина

Дваесет земји ветија дека ќе и достават оружје на Украина за да и помогнат да се спротивстави на руските сили, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на...

Црна хроника 19.05.22 | 11:16

38-годишник фатен со кокаин и оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 38-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека ги сторил кривичните...

Црна хроника 17.05.22 | 20:23

Пронајдени оружје и дрога при претрес во Скопје

Повеќе пиштоли, муниција и бела прашкаста материја пронајдени се при претрес кај триесет и осумгодишен скопјанец. Од МВР соопштија дека полициски службеници од Одделот...

Балкан 17.05.22 | 15:46

Радев: Нема да испратиме оружје во Украина, не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје

Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека неговата држава нема да испрати оружје во Украина затоа што не сака да се убиваат луѓе со бугарско оружје. Радев кажа дека...

Балкан 11.05.22 | 10:28

Косово лежи на оружје: 250.000 парчиња калашникови се чуваат за секој случај

Албанските екстремисти на Косово во моментов кријат најмалку 250.000 нелегално оружје, главно автоматски пушки калашников, што претставува голема закана за безбедноста...

Свет 09.05.22 | 10:00

Украински полициски командир на руските сили во Херсон доброволно им предал магацин со скриено оружје

Командирот на четата за специјални намени на главниот оддел на националната полиција на регионот Херсон, потполковник Николај Саламаха, по состанокот со руските безбедносни...

Свет 07.05.22 | 15:34

Додека трае војната во Украина германскиот производител на оружје очекува рекорден профит и четирикратно поголема побараувачка

Германскиот производител на оружје „Рајнметал“ потврди дека поради војната во Украина и најавените инвестиции во Бундесверот, годинава очекува силен раст на приходите,...

Свет 03.05.22 | 08:21

Германија ѝ даде на Украина оружје во вредност од речиси 200 милиони евра

Германија испрати оружје и опрема во вредност од повеќе од 190 милиони евра во Украина во првите осум недели од руската инвазија. Германија даде зелено светло за испорака...

Свет 26.04.22 | 14:24

Руските сили освоиле украинска воена база со големо количество складирано оружје

Вооружените сили на Руската Федерација ја презеле контролата врз база за складирање и ремонт на опремата на Вооружените сили на Украина. Како што објавија руските медиуми,...