Два аудиофајла објавени под наслот „Вистината пред се“, а во кои се зборува за „плацовите на Водно“ беа објавени попладнево на Јутјуб. Најверојатно се работи за снимени разговори меѓу бизнисменот Орце Камчев и поранешниот премиер Никола Груевски. Се споменуваат Ристе, Мартин, Тинекс, Алек…
Разговорите наводно се водели пред една година, односно во периодот јануари – февруари 2021.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.