Ознака: плацеви на водно
Црна хроника 21.04.22 | 19:51

Груевски: Македонија живее време на политички мотивирани судења против политички неистомисленици на власта

Поранешниот премиер, Никола Груевски, со порака на социјалните мрежи ја коментира пресудата за случајот „Плацеви на Водно“. Коментарот го пренесуцваме во целост. „Македонија...

Црна хроника 21.04.22 | 15:34

Пресуди за „Плацеви на Водно“: Седум години затвор за Груевски, една за Камчев, година и три месеци за Мијалков

Денеска се изречени пресудите за случајот „Плацеви на Водно“. Поранешниот премиер Никола Груевски доби затворска казна во траење од 5 плус 3 години односно единствена...

Скопје 20.04.22 | 19:21

Судиите знаат да судат според докази, а не по претпоставки, но ако имаат дозвола од власта

Ова е веројатно последна моја објава околу политичкиот прогон во предметот “Плацеви Водно”. На едно место едно резиме на сите факти, лаги, нелогичности, игри, местенки…Наменет...

Македонија 12.04.22 | 18:12

Стефанова побара максимална казна за Груевски, тој смета дека oбвинителката не обезбедила ниту еден доказ

Судот на Никола Груевски да му изрече највисока казна, а за обвинетиот Сашо Мијалков казната да биде повисока од предвидената, побара јавната обвинителка Лиле Стефанова...

Скопје 03.04.22 | 00:46

Објавени аудиобомби за вистината за „плацевите на Водно“

Два аудиофајла објавени под наслот „Вистината пред се“, а во кои се зборува за „плацовите на Водно“ беа објавени попладнево на Јутјуб. Најверојатно се работи за снимени...

Македонија 28.03.22 | 19:41

Груевски: Kaмчев ако сака нека даде и пет милиони евра и болницата и банката за да си ја купи слободата, но нека не ме меша мене таму каде знае дека сум немал ништо

Поранешниот премиер Никола Груевски излезе со реакција по денешното рочиште во случајот „Плацеви на Водно“ во кој и тој е еден од обвинетите. На денешното рочиште,...

Црна хроника 28.03.22 | 14:56

Мијалков сведочи во „Плацеви на Водно“: Груевски не побарал од мене да му прикривам имот

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денеска во Кривичниот суд ја даде својата одбрана како обвинет во случајот “Плацевите на Водно”. Тој рече дека одговорно...

Македонија 27.03.22 | 21:56

Груевски: Полека излегува на површина невистината и нелогичноста во последната изјава на Камчев, кој за 180 степени го смени својот став

Поранешниот премиер, Никола Груевски, на социјалните мрежи реагира и ги посочва нелогичностите што се очигледни во сведочењата во случајот „Плацеви на Водно“. Реакцијата...

Македонија 25.03.22 | 20:23

Груевски: Комедија и трагедија во исто време, три изјави за една иста работа, сите три целосно различни

Комедија и трагедија во исто време, коментира поранешниот премиер, Никола Груевски, за сведочењата во случајот „Плацеви на Водно“. Коментарот го пренесуваме во целост: Ристо...

Македонија 24.03.22 | 20:18

Груевски: Ми останува да верувам дека и во оваа голема хајка на власта против мене правдата ќе победи

По денешното рочиште за случајот Плацеви на Водно, на кое сведочеа обвинетите без Сашо Мијалков, поранешниот премиер Никола Груевски преку фејсбук статус порачува...

Македонија 22.03.22 | 21:45

Груевски: Македонија е држава на народот, а не на мал број политичари

Во последните месеци случајно или не повеќемина политичари, аналитичари и новинари во Македонија по прашањето на спорот за идентитетот, историјата и македонското малцинство...

Црна хроника 22.03.22 | 11:31

Самсоненко сведочеше за плацот на Водно: Го купив од Камчев за 110 милиони денари, да ми објасни судот зошто не можам да градам

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко денеска во Кривичниот суд се појави како сведок на одбраната на Орце Камчев за предметот „Плацевите на Водно”. Самсоненко сведочеше...

Скопје 21.03.22 | 11:18

Граѓаните на „Питу Гули“ во шок, што се крие зад издаденото Одобрение за градба?

На 18 март 2022 година, жителите на „Питу Гули“, улицата која се наоѓа веднаш под озлогласените „Плацеви на Водно“ – во моментов предмет на судски процес, поднесоа...

Македонија 18.02.22 | 16:33

Сведоци во „Плацови на Водно“: Груевски никогаш не побарал да земат пари на рака од некоја донација

Сведоците Емил Димитриев, Ирена Мишева, Борче Георгиевски и Лазо Малијански, предложени од одбраната во случајот „Плацови на Водно“ беа сослушани денеска во Основниот...

Македонија 24.01.22 | 16:27

Поранешниот генсек на владата и на ВМРО-ДПМНЕ, Божиновски: На Груевски ниту сум му дал, ниту ми дал пари! За земјишта и станови никогаш не разговарал

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, во својство на сведок во случајот „Плацеви на Водно“, денеска изјави дека до обвинетиот Никола Груевски,...

Македонија 21.01.22 | 14:01

Груевски: Уште еднаш фатени „живи” како местат судски случај како дел од политичкиот прогон на власта

Уште еднаш фатени “живи” како местат судски случај како дел од политичкиот прогон на власта. Тоа што во Македонија се прави од обвинителството и судството кои сè уште...

Македонија 30.12.21 | 22:18

Јовески: Да не се прифати понудената гаранција за Мијалков, беше ставот на Обвинителството

Да не се прифати понудената гаранција за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, беше ставот на Обвинителството во постапка што се водеше. Овој став, како што вели...

Македонија 22.12.21 | 21:13

Груевски: Кога не би постоел политички прогон, обвинителството би го повлекло обвинението

Не постојат уплати на сметката на СИРАХ ЛИМИТЕД Белизе ниту од Никола Груевски, ниту од било кое друго  физичко или правно лице од Македонија утврди стручниот наод,...

Македонија 10.12.21 | 19:47

Груевски за новите сведочења: Какви глупости, но ме имаат осудено и со полошо од ова

Со долг статус посветен на новите сведочења за случајот „Плацеви на Водно“, за кој му се суди во отсусво, денеска на „Фејсбук“ се јави поранешниот премиер Никола Груевски....

Македонија 10.12.21 | 17:11

Сведоците во случајот плацеви на Водно преку ноќ ги менуваат исказите – се врши ли притисок и уцена за да се најде начин да се „докажат“ обвиненијата

Тројца нови сведоци беа сослишани на денешното рочиште за случајот Плацеви на Водно. Имаше многу контрадикторни сведочења, како и сведочења сосема поинакви од првичните...