Министерот за локална самоуправа Горан Милевски објави фотографии од оштетувањата на неговата зграда во Битола по силниот земјотрес што го погоди градот.

Епицентарот на земјотресот е на 15 км јужно од Битола, во Лерин.

Битолчани се испаничени, бидејќи по силниот земјотресо со јачина од 5.8 степени, следувала серија послаби земјотреси. Планираат ноќта да ја минат на отворено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.