Ознака: горан милевски
Македонија 31.03.22 | 19:18

Позитивна атмосфера блика и од средбата на Милевски и Петков

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во Сандански оствари средба со бугарскиот премиер Кирил Петков на заедничкиот состанок со градоначалниците...

Македонија 21.03.22 | 22:45

Ако има совест сам да си замине, му порача Милевски на рускиот амбасадор

Украина и народот заслужуваат да се членки на ЕУ. Загрижени сме, ова е ужас, голем број информатичари што ги знаеме од таму се мобилизирани во војната. Луѓето преку ноќ...

Македонија 14.02.22 | 21:15

Атак на Владата кон МПЦ и Агатангел: Има владици што се штетници како црвите и мувите

Како што црвите и мувите се штетници за лозарите, така владиците како Агатангел се штетни за црквата и за граѓаните. Со вакви погрдни зборови министерот од владата на...

Македонија 20.01.22 | 20:32

Формирани работните групи: Со Бугарија ќе преговара и Милевски од ЛДП, Бочварски и Бисера со скафандерот

Владата на своја денешна четврта седница го донесе Решението за назначување на копретседавачи и членови во заедничките меѓувладини работни групи за продлабочување...

Македонија 20.01.22 | 09:59

ВМРО-ДПМНЕ: Милевски си ја третира партијата како гранапче, затоа молчи за криминалот на СДСМ и ДУИ

Милевски си ја третира партијата како гранапче, затоа молчи за криминалот на СДСМ и ДУИ, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Дури и членови на ЛДП преку медиумите обвинуваат дека...

Македонија 18.01.22 | 15:12

Горан Милевски сам си се предложил за министер без одлука во ЛДП, сопартијци бараат одговорност

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски самиот, без согласност и одлука на партијата се предложил за министер во Владата. Ваквиот потег на Милевски предизвикал зголемен...

Македонија 15.01.22 | 16:25

Врие во ЛДП: Партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата

Додека Либерално-демократската партија бележи најлоши резултати откако е формирана, претседателот Горан Милевски место за паријата работи за фамилијата, обвинуваат...

Македонија 09.01.22 | 23:54

И министерот Милевски објави фотографии од земјотресот

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски објави фотографии од оштетувањата на неговата зграда во Битола по силниот земјотрес што го погоди градот. Епицентарот...

Македонија 12.12.21 | 11:13

Милевски: Ако ние излеземе од Владата, неминовно ќе биде одржување на нови предвремени парламентарни избори

Власта остана без мнозинство во Собранието и на располагање беа или нови избори или да направиме некој компромис, коалиција со други партии за да се зголеми парламентарното...

Економија 10.12.21 | 10:51

Милевски: Aвтопатот Битола-Прилеп ќе стане реалност

Со одлуката на Уставниот суд, повеќе нема никакви законски пречки и можам со задоволство да објавам дека автопатот Битола-Прилеп ќе стане реалност, вака синоќа на својот...

Македонија 07.12.21 | 22:54

Апсурдно е што Заев прифатил на Гаши креирање на нов закон за рамномерен регионален развој, а тој е донесен пред пет месеци, вели Милевски

Имавме забелешки во договорот на Заев и Гаши, точките беа недоречени, општи, некои беа конфузни, изјави за Канал5, Горан Милевски, министер за локална самоуправа и претседател...

Македонија 07.12.21 | 21:27

Милевски: Барањето на Гаши за реотворање на судски случаи е гол популизам, за тоа постои Суд за човекови права во Стразбур

Ако ние велиме влегуваме во Влада за да ја придвижиме Македонија во ЕУ и да поставувате антиевропски барања да ни се смејат од Европа, а знаете дека тоа не е преиспитувања,...

Македонија 07.12.21 | 11:23

Милевски: Несериозно е барањето на Алтернатива за ресорот здравство сред пандемија

Претседателот на ЛДП и министер за локална самоуправа, Горан Милевски, го поддржа ставот на микробиологот Никола Пановски, кој посочи дека несериозно е да се менува...

Македонија 06.12.21 | 13:41

Oткако ЛДП и ДОМ побараа Заев попладнево ќе ги собере коалициските партнери

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вечер во 18 часот ги повикал на координативна средба лидерите на коалициските партнери, дознава Фокус. Партски извори велат дека...

Македонија 06.12.21 | 11:01

Еден колач многу усти: Дали ЛПД и ДOM ќе ја напуштат владата oткако Алтернатива доби се што посака?

Oткако Алтернатива и официјално најави дека станува дел од власта и со тоа владејачкото мнозинство брои повеќе од 61 пратеник. Колку точно изнесува никој не може да каже...

Култура 24.11.21 | 18:27

Милевски за разрешувањето на Нора Шаќири: Многу непромислен чекор! Политиката надвор од културата!

Политиката надвор од културата, порача денеска претседателот на ЛДП и дел од владејачката коалиција, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, изразувајќи ѝ...

Македонија 04.11.21 | 20:41

Министерот за локална самоуправа во костец со партиите околу свечените изјави

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, до сите општини, до градот Скопје и до Заедницата на единиците на локалната самоуправа достави писмено мислење за...

Македонија 03.11.21 | 20:15

Милевски: Нова влада за 10 дена, Заев ќе ја поднесе оставката деновиве

Најавената оставка на премиерот Зоран Заев ќе биде доставена во Собранието деновиве, до средината на наредната недела веќе ќе биде познато и името на новиот мандатар,...

Македонија 03.11.21 | 19:48

Коалициониот партнер на Заев: До средината на наредната недела ќе се знае кој ќе биде новиот мандатар

Најавената оставка на премиерот Зоран Заев ќе биде доставена во Собранието деновиве, до средината на наредната недела веќе ќе биде познато и името на новиот мандатар,...

Македонија 03.11.21 | 08:45

Mилевски: Оставката на Заев е дефинитивна

Оставката на премиерот Зоран Заев е дефинитивна, вели лидерот на Либерално демократската партија (ЛДП) и министер за локална самоуправа Горан Милевски, притоа додавајќи...