Ознака: земјотрес
Свет 24.10.21 | 09:48

Силен земјотрес го погоди Тајван

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтер го погоди денеска Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот...

Сервиси 20.10.21 | 09:03

Утринава земјотрес од 3,1 степени ги разбуди Охриѓани

Земјотрес со јачина од 3,1 ги разбуди утрово Охриѓани. Според Европскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) земјотресот е со епицентар во Македонија односно во градот Охрид.

Балкан 19.10.21 | 08:35

Земјотрес од 6,1 степен јужно од грчкиот остров Карпатос

Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степен. Според Геодинамичкиот...

Сервиси 18.10.21 | 08:35

Земјотрес почувствуван во северозападните делови на Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија 17.10.21 | 23:45

Во Дебар почувствуван земјотрес со јачина од 4,8 степени

Вечерва  околу 15 минути по 22 часот во дебарско е почувствуван земјотрес. Тоа ги вознемири жителите на Дебар, каде што тресењето бее најсилно почувствувано. Особено вознемирени...

Балкан 17.10.21 | 23:15

Земјотрес од 5 степени во Албанија

Силен земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер, регистриран е во соседна Албанија. Земјотресот бил почувствуван во 22.13 часот, на 53 километри северозападно до главниот...

Свет 17.10.21 | 18:31

Силен земјотрес на Курилските Острови

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран на руските Курилски Острови. Епицентатот на земјотресот бил на 201 километар од градот Северо-Курилск,...

Сервиси 17.10.21 | 08:33

Земјотрес утрово ја стресе Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината. Земјотресот бил на длабочина...

Балкан 12.10.21 | 13:57

Срушена црква, паднати ѕидови, исплашени луѓе излезени на улица: Силен земјотрес во близина на Крит

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтерова скала попладнево околу 12.30 часот по локално време го погоди морскиот дел југоисточно од грчкиот остров Крит, соопшти...

Свет 11.10.21 | 10:11

Се тресеа ѕидови: Хаваите погодени од силен земјотрес

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран јужно од островот Хаваи. Американскиот геолошки институт објави дека првично, нема предупредување...

Балкан 06.10.21 | 22:19

Силен земјотрес во Даламација, нема информации за штети или повредени

Вечерва околу 22 часот Далмација, Хрватска, ја погоди силен земјотрес. Според првите информации од ЕМСЦ, магнитудата била 5,1 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот...

Сервиси 28.09.21 | 10:20

Земјотрес кај Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Свет 28.09.21 | 10:19

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени според Рихтеровата...

Балкан 28.09.21 | 10:09

Утринава нов силен земјотрес на Крит

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Хераклион во Грција утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени...

Македонија 27.09.21 | 23:09

Слаб земјотрес почувствуван во Кичево

Вечерва во 21,17 часот е регистриран земјотрес од 2,7 степени според Рихтер во Македонија. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со епицентар...

Балкан 27.09.21 | 10:35

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството...

Балкан 27.09.21 | 10:23

Сериозно оштетени згради и куќи, разрушени цркви, по земјотресот на Крит

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа...

Балкан 27.09.21 | 09:14

Силен земјотрес на Крит

Силен земјотрес со јачина од 5,8 степени е регистриран утринава јужно од градот Ираклио на грчкиот остров Крит, соопшти Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија. Според...

Балкан 27.09.21 | 09:11

Силен земјотрес 5,8 степени на грчкиот остров Крит

Силен земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран утрово, јужно од градот Ираклио на грчкиот остров Крит, според официјалните податоци од Геодинамичкиот институт...

Свет 26.09.21 | 08:38

Земјотрес го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди Тајван, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Според ЕМСЦ, епицентарот...