Ознака: земјотрес
Свет 22.11.20 | 10:27

Силен земјотрес во Чиле

Силен земјотрес денеска го погоди Чиле, а засега нема информации за предизвикана голема материјална штета. Земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата...

Македонија 18.11.20 | 09:03

Влахов Мицов: Со земјотресите во Маврово Господ нè предупреди да не прифаќаме уцени од Бугарија

Господ ги закопа нашите напори да се самоуништиме, пишува во својата последна колумна историчарот и аналитичар, Стефан Влахов Мицов. Не еднаш сум кажал дека Господ е...

Македонија 12.11.20 | 10:14

Цела викендичка се ниша лево-десно: Колку навистина беа силни земјотресите во Маврово

По неколкуте земјотреси, што вчера и утринава го зафатија мавровскиот регион, на социјалните нрежи е објавена видео снимка која покажува колкава навистина била силината...

Македонија 12.11.20 | 09:36

Нов земјотрес утринава го потресе мавровскиот регион

Нов земјотрес со послаба јачина рано утринава е почувствуван во Македонија, повторно во мавровскиот регион. Податоците од ЕМСЦ покажуваат дека земјотресот бил регистриран...

Македонија 11.11.20 | 18:23

Ѕидовите распарани: Попладневниот земјотрес направи големи оштетувања на куќите во Галичник

Повеќе куќи во Галичник се оштетени по попладневниот земјотрес во 15.25 часот, со јачина од 4,9 степени, и со епицентар во мавровскиот регион. Ве информираме дека од земјотресот...

Сервиси 11.11.20 | 17:19

Тлото не мирува: Мавровскиот регион повторно се стресе во 16.44 часот

Нов земјотрес со јачина од 4 степени и епицентар во Маврово е регистриран во 16:43 часот. Во ова подрачје во текот на последните 12 часа се регистрирани и неколку земјотреси...

Македонија 11.11.20 | 15:09

Регистрирани уште три посилни и 30-ина послаби земјотреси

Уште три земјотреси со локална магнитуда меѓу три и четири степени според Рихтеровата скала се регистрирани денеска во државава. Првиот во 6 часот со интензитет од 3,6...

Македонија 11.11.20 | 14:09

Попладнево нов земјотрес кај Маврово

Сеизмолошките опсерватории, денеска точно на пладне кај Маврово регистрирале нов земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала. Ова е втор регистриран...

Македонија 11.11.20 | 12:59

Рафтови се тресат, производи паѓаат на земја: Како изгледаше земјотресот во маркет во Челопек

Силниот земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтер рано утрово во 04:54 часот ја стресе Македонија и вознемири голем дел од граѓаните. Епицентарот на земјотресот...

Сервиси 11.11.20 | 11:00

Да не се пие водата во Мавровскиот регион, земјотресот ја замати

Јавното комунално претпријатие „Маврово“ утрово ги информира жителите на местата што се снабдуваат со вода во овој регион да не ја пијат водата од чешмите поради заматување. Како...

Скопје 11.11.20 | 10:01

Рано е за земјотрес во Скопје како тој во 1963

Според податоците и истражувањата на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет на УКИМ во Скопје, периодот на повторување на силен земјотрес...

Твитови 11.11.20 | 08:43

Македонскиот земјотрес ја сруши страницата за известувања за потреси

Our website and apps have crashed following huge traffic generated by this M5 earthquake which strike close to Gostivar. We are doing our best to resume them asap and do apologize https://t.co/B6cUxXTeyY — EMSC (@LastQuake) November 11, 2020 Земјотрес со јачина од 5.0 степени...

Македонија 11.11.20 | 07:38

Земјотрес со јачина од 5.0 степени кај Леуново, почувствуван низ цела Македонија

Силен земјотрес рано утрово е почувствуван низ целата територија на Македонија. Според информациите од сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, станува збор за земјотрес...

Свет 08.11.20 | 10:20

Земјотрес ја погоди Аљаска, нема опасност од цунами

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала регистриран е во областа Големо Езеро, северно од Енкориџ на Алјаска. Како што соопшти Американскиот...

Свет 03.11.20 | 10:00

И Ајла е жива: Девојче спасено 91 час по земјотресот во Турција

Во Измир, 91 час по земјотресот што се случи во петокот, спасено е девојче од под урнатините на апартманите „Риза-бег“, јави агенцијата Анадолија. Во регионот продолжуваат...

Скопје 02.11.20 | 13:50

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите од земјотресот во Измир

Советот на Град Скопје на денешната 9-та вонредна седница донесе Одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Измир. Со оваа одлука, како израз...

Балкан 02.11.20 | 10:05

Maл херој: Тригодишната Елиф ја извлекоа од под урнатините

Од под урнатините на една зграда во Измир спасувачките екипи извлекоа три годишно девојче, соопштија турски официјални лица. Три дена по разорниот земјотрес кој погоди...

Свет 01.11.20 | 23:40

Се помалку надежи за преживеани: Бројот на жртвите од земјотресот во Егејот достигна 71

Спасувачите во неделата продолжуваат со пребарувањето на зградите во западниот турски град Измир додека се губат надежите дека ќе бидат пронајдени нови преживеани,...

Свет 30.10.20 | 17:21

Зградата падна како да е од картон: Морничава снимка која ја покажува силината на земјотресот во Турција и Грција

Силен земјотрес се случи денеска северно од островот Самос, а се почувствува и во Атина и Турција. Според првите проценки земјотресот бил со јачина од 6,7 степени по Рихтер. Репортерите...

Балкан 30.10.20 | 14:57

Силниот земјотрес го подигна нивото на водата во Егејското Море, поплавени делови од Измир

Силниот земјотрес кој денеска ги погоди грчките острови Додеканези, а земјотресот беше почувствуван и во Атина, како и во Турција. Според првичните проценки, земјотресот...