Ознака: Битола
Култура 21.06.21 | 11:46

Драмски театар со „Кармен“ го отвора Фестивалот на монодрама во Битола

Драмски театар Скопје со претставата „Кармен“ од шпанскиот автор Мигел Делибес, а во режија на Дејан Пројковски ќе го отвори меѓународниот Фестивал на монодрамата...

Култура 20.06.21 | 09:27

„Зад отворени врати“ е мотото на Интернационалниот Фестивал на монодрама кој ќе ќе се одржи во Битола од 22- 27и јуни

Короната ги згасна рефлекторите минатата година за планираното издание. Но, организаторот Центарот за култура од Битола не дозволи пандемијата целосно да го замрзне...

Култура 18.06.21 | 10:44

КУД Илинден ја започнува концертната сезона в недела од Пациото во Битола, а ќе настапи и на светската фолклоријада во Русија

КУД Илинден Битола ја започнува своја концертна сезона со големиот концерт кој во недела на 20 јуни ќе се одржи во прекрасниот амбиент на Пациото на Завод и Музеј Битола. На...

Црна хроника 15.06.21 | 13:15

Грци дивееле низ Битола, уапсени се за нарушување на јавен ред и мир

Две лица од Грција вчера попладне биле приведени во Битола за јавно нарушување на редот и мирот во градот. Вчера во 16.00 часот во Битола од полициски службеници од СВР...

Црна хроника 20.05.21 | 21:57

Полицијата трага по граѓаните што крадеа љубичици од пред Безистенот во Битола

Откако Јавното претпријатие „Комуналец“ поднесе пријава, полицијата ќе трага по битолчаните кои крадеа љубичици од цветната леа пред Безистенот во градот. Вчера,...

Калеидоскоп 19.05.21 | 20:00

Мртви-ладни крадат темјанушки среде бел ден во Битола

Неколку битилчани се фатени како крадат темјанушки среде бел ден. Тие станаа хит на Ѕидот на срамот на интернет платформите. Не се со ураниум цвеќињата во Битола , бруки...

Македонија 15.05.21 | 19:33

Илјадници луѓе во Битола протестираа против реформите во образованието

И Битола денеска протестираше против најавените реформи во образованието. Илјадници луѓе излегоа на улиците спротивставувајќи се на промените кои се најавени, меѓу...

Црна хроника 15.05.21 | 14:36

Битолчанец сакал да силува малолетничка

Во ОВР Кичево вчера во раните утрински часови е приведен и лишен од слобода Е.К.( 20) од Битола. Стефан Димоски од СВР Охрид информира дека за приведеното лице претходно...

Македонија 15.05.21 | 14:08

Битолчани од протестот порачаа: Се работи за иднината на нашите деца

Се работи за иднината на нашите деца, порачаа денеска битолчани кои излегоа во 12 часот на протест против политиките на Мила Царовска, министерката за образование и наука...

Македонија 14.05.21 | 19:08

Мицкоски: Овој пат нема да ја обновуваме Македонија, ќе треба да ја градиме од почеток

Јас сум убеден дека допрва доаѓаат нашите подобри времиња, нашите минути, нашите часови, нашите месеци, нашите години. Овој пат нема да ја обновуваме Македонија, ќе треба...

Македонија 14.05.21 | 14:59

Нема ефект од државната помош за стопанството во Битола, фирмите се борат за егзистенција, големи разочарувања од локалната власт

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во Битола, каде што се сретна со претставниците на Стопанската комора во Битола и со нив разговараше за тоа како...

Македонија 08.05.21 | 17:22

Милевски: Петровска мандатот го потроши во уништување на Битола

Три и пол години Битола нема градоначалник. Градот и граѓаните се оставени сами на себе. Пред 3,5 години се ветуваше чист воздух и стотина проекти, живот за сите, а на крајот...

Култура 07.05.21 | 17:59

Битолското„ислахане“ доби статус на привремено заштитено добро

Ислахането во Битола, објект од периодот 1894 – 1899 година, е ставено под заштита со акт што го донесе Управата за заштита на културното наследство по предлог на НУ Завод...

Македонија 06.05.21 | 13:19

Барајте си ги одговорите во документите, им одговори битолката градоначалничка на граѓаните кои се бунеа за исечените дрвја пред Пошта

Сè зошто има затоа, „мудро“ им одговори битолската градоначалникчка Наташа Петровска на граѓаните кои реагираа на исечените долгогодишни борови пред битолската Пошта. Битолчани...

Црна хроника 06.05.21 | 11:15

Условни и парични казни за гинеколозите кои дозволија царски рез на доктор без лиценца

Основното јавно обвинителство Битола, по спровредената претходна постапка, а пред поднесување на обвинителен предлог постигна спогодба со трите осомничени лица –...

Останати спортови 26.04.21 | 23:55

„Трчај бе“ во Битола на 12 септември го носи Балканското првенство во полумаратон

Организаторите на најмасовниот битолски спортски настан, трката „Трчај бе“, го најавија третото издание за 12 септември. Покрај досегашните трки од по пет и 10 километри,...

Црна хроника 24.04.21 | 18:27

Бал без маски во Битола – десетмина заработија кривични пријави

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.С.(37), Н.Н.(33), Ѓ.П.А.(37), С.Г.(28), М.С.(29), Н.В.(30), Ј.П.(30), Б.Б.(38), М.Т.(28), сите од Битола и К.А.(27) од Скопје, поради постоење основано сомнение...

Македонија 24.04.21 | 10:52

Професор на високата медицинска школа во Битола добил отказ среде испит, пред студентите

Универзитетскиот професор д-р Томе Наумов, кој е еден од основачите на Високата медицинска школа во Битола и со повеќедецениски работен стаж, на својот роденден на 12...

Здравје 20.04.21 | 16:55

Битола ново жариште на ковид-19, неделниот процент на позитивност е околу 22 отсто, покажува извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 12 до 18 април 2021, тестирани се вкупно 21.763 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно...

Македонија 19.04.21 | 12:35

Кој е инфектологот во Битола кој на заразената пратеничка со ковид-19 ѝ дозволил да шета со скафандер

Кој е инфектологот во Битола кој на заразената пратеничка на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска со ковид-19 ѝ дозволил да шета со скафандер, е топ тема меѓу битолчани,...