Ознака: Битола
Ракомет 16.02.21 | 22:49

Ги зезаа за ладната сала, затоа битолчани триумфираа над дански ГОГ Гудме – 32:31

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечерва во Битола го совладаа актуелниот лидер во данскиот шампионат ГОГ Гудме со 32:31 (15:16). Битолчани играа сигурно во текот на целиот...

Ракомет 16.02.21 | 19:34

Данците си играат мајтап со Битола откако беа пречекани во камен ладна сала

Ракометарите на ГОГ Гудме направија посебно видео за битолската сала „Боро Чурлевски“ во која нема услови за играње. На истото може да се види дека на Данците им смрзна...

Македонија 14.02.21 | 11:06

По улиците на Битола слободно може да се скија и да се вози сноуборд

До утрово до 7 часот најмногу снег од 65 см наврна на Попова Шапка, а во Битола имаше 33 сантиметри. Синоќа слободно можеше да се скија и да се вози сноуборд по улиците низ...

Калеидоскоп 13.02.21 | 19:54

Битола под снег, машини за чистење ни за лек

Снегот паѓа во Битола, а машини за чистење на снегот на патиштата нема ни за лек. Битола рано вечерва 🌨❄☃️ Posted by Славчо Попоски on Saturday, 13 February 2021

Сервиси 11.02.21 | 09:06

Силен ветер корнеше дрвја низ Битола

Силниот ветер што дуваше во текот на целата ноќ во Битола, корнеше дрвја во Градскиот парк и старата битолска касарна. Низ улиците летаа гранки, искинати кабли, а на булеварите...

Македонија 10.02.21 | 10:05

Вонреден инспекциски надзор во клиничката болница во Битола, двајца доктори се суспендирани, дисциплински против деветмина

По добиените сознанија дека на одделението по гинекологија и акушерство во ЈЗУ КБ „Трифун Пановски“ во Битола, на ден 01.01.2021година, царски рез на родилка извршило лице...

Црна хроника 09.02.21 | 15:43

Детали за скандалот: Обвинителството оформи предмет за невработената лекарка која што изврши царски рез во Битола

Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози...

Црна хроника 08.02.21 | 16:41

Гинеколозите од Битола, кои дозволиле невработено лице да изврши породување со царски рез, добија кривични пријави

Битолската полиција поднела кривични пријави за доктори од Битола, кои на почетокот на годината на невработена докторка-гинеколог и дозволиле да изврши оперативна...

Црна хроника 08.02.21 | 15:26

Битола потресена од скандалот на Гинекологија: Невработено лице извршило царски рез

Двајца лекари гинеколози се суспендирани на битолската Гинекологија откако едниот од нив ја повикал својата сопруга која инаку е странски државјанин и невработен...

Црна хроника 03.02.21 | 15:41

Во Битола уапсен дилер на хероин

Полицијата во Битола привела 24-годишен дилер од Битола кај кого бил пронајден хероин. Денеска во Битола бил лишен од слобода В.М. (24) од Битола бидејќи кај него е пронајден...

Македонија 22.01.21 | 16:25

Не се дише во Битола, Кавадарци и Куманово

Надминат е прагот на алармирање на ПМ 10 суспендирани честички, покажуваат мерните места Битола 2, Кавадарци и Куманово. Според Македонскиот информативен центар за животна...

Македонија 22.01.21 | 15:57

О2 Иницијатива: Надминати праговите на аерозагадување во Кавадарци, Куманово и Битола, зошто нема мерки?

Иако последниве два дена аерозагадувањето во Кавадарци, Куманово и Битола ги надмина праговите за алармирање на по кој треба да се активираат посебни мерки, Министерството...

Македонија 16.01.21 | 23:46

Сајкоски: Економијата и инвестициите беа главен дел на програмата на СДСМ, но во свој стил, ветија и излажаа

Факт е дека Владата не успеа да ги реализира своите ветувања за Битола. Наместо напредок и развој, испорачаа лаги, корупција и очај. Предизборните ветувања ги почнаа...

Црна хроника 13.01.21 | 17:39

Гркинка пронајдена мртва во куќа во Битола

На 12.01.2021 во 19.40 часот во СВР Битола било пријавено дека во куќа во Битола била пронајдена почината К.Г. (87) од Република Грција, со привремен претстој во Битола. Од лекар...

Твитови 08.01.21 | 19:48

Битолско инжињерство, левел ПРО: Згради сами се „слекуваат“

Битолско инжињерство, левел ПРО. Покрај новите брановидни улици без квалитетен надзор, има и приватни згради кои сами се “слекуваат”. Толку немаме мажи да не се...

Вести 02.01.21 | 17:21

Бејби-бум во Битола: Првиот ден од новата година се родиле 10 бебиња

На првиот ден од 2021-ва година се родиле 10 бебиња во Битола, што е незапаметен бејби-бум во овој град, кој инаку е познат и по тоа како еден од оние со најголем тренд на опаѓање...

Македонија 01.01.21 | 14:19

Методиј потегна нога во Битола, по него се родија уште 4 бебиња

Првото бебе во Битола се роди минута по полноќ. Методиј дојде на свет во Клиничката болница на Гинеколошко-акушерското одделение. Родено е со тежина од 3.150 гр, и должина...

Македонија 28.12.20 | 17:24

Ново масовно труење кучиња во Битола

Невладини организации алармираат за ново масовно труење на кучиња во Битола. Според нив во изминативе два дена во 14 населби било фрлено огромно количество отров и затруени...

Економија 19.12.20 | 15:34

Заев: Сакаме нашата земја да биде лидер во регионот во поглед на користење чиста обновлива енергија

Премиерот Зоран Заев на промоција на шест нови еко-автобуси во РЕК Битола, изјави дека заштитата на животната средина во минатото била запоставена, а сега претставува...

Македонија 19.12.20 | 14:48

Милевски до Заев: Дојдовте ли да проверите колку заработиле фирмите на Вашата „расплакана“ фамилија во РЕК Битола

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Пеце Милевски, јавно го праша премиерот Зоран Заев, зошто дошол на посета во Битола, кога неговата власт...