Жител на селото Конче во близина на населеното место пронашол неексплодирана граната

М.С.(46) од село Конче на 2 јануари 2022 во 19 часот во Полициската станица Радовиш пријавил дека во близина на селото пронашле рачна бомба – информираат од МВР.

Бомбата вчера била подигната од пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување Штип, при што било утврдено дека станува збор за неексплодирана рачна бомба која потекнува од Првата светска војна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.