Ознака: граната
Балкан 22.01.21 | 11:25

Загинал во експлозија на граната од Првата светска војна: Трагична несреќа во Словенија

Жител на словенечкото село Воглар во близина на Нова Горица, во близина на границата со Италија, загинал во експлозија на граната останата од Првата светска војна Како...

Црна хроника 10.07.20 | 14:56

На Криволак уништени гранати од Првата и Втората светска војна

Неексплодирани гранати од Првата и Втората светска војна вчера беа уништени на Армискиот полигон Криволак од страна на пиротехничарите од Дирекцијата за заштита и...

Црна хроника 02.03.20 | 10:55

Битолчанец копал во дворот и пронашол граната од Првата светска војна

Вчера во полицијата во Битола, С.П. пријавил дека при копање во дворот од куќата на улицата „Илинденска“ во Битола пронашол стара неексплодирана граната. Полициски...

Црна хроника 01.10.19 | 10:47

Граната од Првата светска војна пронајдена вчера во битолско

Вчера околу пладне во СВР Битола било пријавено дека при изведување на градежни работи во близина на црквата во с.Трново, битолско, била пронајдена неексплодирана артилериска...

Црна хроника 17.09.19 | 11:09

Во Битолско пронајдена граната од Првата светска војна

Во атарот на село Зовиќ во општина Новаци вчера била пронајдена граната од Првата светска војна. Полицијата соопшти дека во СВР Битола, вчера В.Д. пријавила дека пронашла...

Свет 12.09.19 | 09:53

Затворена градинка во Шведска, дете донело граната од полигон

Припадници на шведскиот специјален тим затворија претшколска установа во Кристинајштад, Шведска, откако едно дете донело граната. Полицијата е повикана откако вработените...

Култура 07.08.19 | 10:47

Граната откопана на локалитетот „Стоби“

Вчера напладне било пријавено дека во Градско на локалитетот Стоби од страна на работници кои го чистеле патот била пронајдена граната од Втората Светска војна. Пиротехничар...

Црна хроника 27.05.19 | 15:54

Најдена неексплодирана граната во Берово

Околу 13.25 часот во Полициската станица Берово, 62-годишниот Ј.К. од селото Русиново, беровско, пријавил дека во атар на Берово, на место викано „Суви Лаки“, во негова нива...

Црна хроника 11.02.19 | 10:55

Граната од Првата светска војна пронајдена вчера во битолско

Вчера околу пладне во атарот на село Крклино, битолско, на парцела лоцирана на локалниот пат помеѓу село Крклино и село Горно Оризари, била пронајдена артилериска граната...