Киев Индипендент, на својот официјален профил на Твитер пишува дека Хрватска ќе го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО.

Хрватска ќе го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО. Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека ќе му нареди на постојаниот претставник на земјата во НАТО да гласа против потегот, пишуваат медиумите.

Членството на двете нордиски земји ќе зависи од тоа дали ќе се промени изборниот закон во БиХ, рече Милановиќ, додавајќи дека Хрватите во БиХ се уништуваат како политички ентитет, наведува Киев Индепендент.

Финска и Шведска официјално го поднесоа своето барање за членство во НАТО во средата, но на првиот состанок во рамките на Алијансата не беше донесена одлука во врска со тоа барање бидејќи Турција го блокираше.

Претседателот Таип Реџеп Таип Ердоган со денови предупредуваше дека Финска и Шведска нема да добијат турско „да“ за влез во НАТО.

Од друга страна, на таа тема вчера зборуваше и хрватскиот претседател, на кој се повикува независниот на КИ, кој рече дека Хрватска треба да се угледа на Турција, а не да го прави спротивното.

За Милановиќ зборуваше и Јулија Мендел, поранешна портпаролка на Владимир Зеленски.

Хрватскиот претседател исто така сака да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО. Претпоставувам дека некои политичари само сакаат да се пазарат и да го добијат она што го сакаат за да ја подобрат глобалната безбедност. Вреди да се додаде дека хрватската влада (која одлучува за ова и има мнозинство во Парламентот) апсолутно за Финска и Шведска во НАТО, напиша таа на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.