Ознака: нато
Свет 13.07.24 | 17:26

Северна Кореја ја осуди Декларацијата од Самитот на НАТО

Северна Кореја „најостро ја осудува“ усвоената Декларација на Самит на НАТО, соопшти Министерството за надворешни работи во Пјонгјанг. – Декларацијата од Самитот...

Македонија 12.07.24 | 10:06

Мицкоски на повеќе билатерални средби во Вашингтон: Иднината на регионот е во борбата за посилна економија, соработка и создавање на иднина

На маргините на НАТО Самитот во Вашингтон претседателот на Владата на Република Македонија, Христијан Мицкоски оствари повеќе билатерални средби и разговори. Мицкоски...

Македонија 12.07.24 | 09:59

Министерството за надворешни работи и надворешна трговија со илуминација одбележува „75 години НАТО“

Зградата на МНР вчера и денес е осветлена во сино по повод одбележувањето на 75 години од формирањето на Алијансата, како и одржувањето на НАТО Самитот во Вашингтон. Република...

Македонија 12.07.24 | 09:40

Муцунски на НАТО Самитот: Како кредибилна НАТО членка остануваме посветени на зајакнувањето на колективната безбедност

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, заедно со владина делегација, предводена од премиерот Христијан Мицкоски, учествуваше на НАТО...

Свет 11.07.24 | 21:19

Фицо: Членството на Украина во НАТО, е само гаранција за трета светска војна

Влезот на Украина во НАТО би предизвикал глобален конфликт, изјави денеска словачкиот премиер Роберт Фицо. „Ги разбирам желбите на Украина, таа е суверена земја, но...

Македонија 11.07.24 | 20:11

Зградата на МНР осветлена во сино, по повод одбележувањето на 75 години од формирањето на НАТО

Зградата на МНР вчера и денес е осветлена во сино по повод одбележувањето на 75 години од формирањето на Алијансата, како и одржувањето на НАТО Самитот во Вашингтон. „Република...

Балкан 11.07.24 | 11:56

НАТО не го заборава Западниот Балкан

Во заедничката декларација усвоена на Самитот на НАТО во Вашингтон, помеѓу другото се наведува дека Алијансата ќе остане силно посветена на безбедноста и стабилноста...

Македонија 11.07.24 | 10:35

Мицкоски: Долго време бевме заложници на минатото, да се фокусираме на иднината, да бидеме добри соседи и да соработуваме

Долго време регионот и Македонија како држава беа заложници на минатото. Потребно е да се фокусираме на иднината и она кое што следи со иднината. Да ја направиме Македонија...

Свет 10.07.24 | 23:07

Бајден: Русија го зголемува производството на оружје, не смееме да дозволиме НАТО да заостане

Aмериканскиот претседател Џо Бајден, во воденото обраќање на заседанието на Северноатлантскиот совет во рамки на Самитот на Алијансата во Вашингтон, порача дека земјите...

Македонија 10.07.24 | 21:15

Мицкоски: Ја потврдуваме нашата посветеност на промовирање на мирот, стабилноста и владеењето на меѓународното право

За нас како малоброен народ е важно на овој собир да ги донесеме најзначајните одлуки кои што ќе моделираат иднината на човештвото во следните декади, за што и ние ќе...

Македонија 10.07.24 | 20:06

Мицкоски на средба со Бајден и Столтенберг: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Македонскиот премиер, Христијан Мицкоски, престојува во Вашингтон на Самитот по повод 75 годишнината од формирањето на НАТО. Мицкоски: Иднината на регионот е економската...

Македонија 10.07.24 | 19:15

Мицкоски: Продолжуваме со нашите сојузници да сме посветени на мирот, стабилноста и владеењето на меѓународното право

Ја прославуваме 75 годишнината од најголемата одбранбена Алијанса во Светската историја, продолжуваме со нашите сојузници да сме посветени на мирот, стабилноста и владеењето...

Македонија 10.07.24 | 14:34

Мисајловски: Се бориме за македонските позиции на секое поле, но и за приоритетите на НАТО алијансата и важноста да се зачува демократијата и мирот

Во Вашингтон продолжува Самитот на НАТО, со кој се одбележуваат 75 години од формирањето на Алијансата во 1949 година. На Самитот учествува и македонска владина делегација...

Македонија 09.07.24 | 11:38

НАТО не е придобивка од Венко, туку тоа се десетици илјади луѓе кои ги загубија животите поради неговата неспособност

Граѓаните денеска се чувствуваат безбедно затоа што сме дел од НАТО, најмоќниот воен сојуз во светот, благодарение на посветеноста и одлучноста на СДСМ заедно и граѓаните,...

Свет 08.07.24 | 19:55

Блокирани улици, стопиран сообраќај и затворени метро станици: Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

Блокирани улици во централниот дел на американската престолнина, стопиран сообраќај и затворени метро станици, безбедноста на највисоко ниво, но и привремено затворени...

Свет 08.07.24 | 10:44

Поентата на НАТО е мир, а не бескрајна војна

Авторски текст на унгарскиот премиер Виктор Орбан во пресрет на самитот на Северноатлантската алијанса НАТО се наближува до пресуден момент. Вреди да се потсетиме...

Свет 08.07.24 | 08:35

Дал НАТО повторно ќе ја разочара Украина?

Кога лидерите на НАТО ќе го пречекаат украинскиот претседател Володимир Зеленски на нивниот самит во Вашингтон оваа недела, тие ќе потврдат дека Киев еден ден ќе стане...

Македонија 07.07.24 | 17:43

Мицкоски од Вашингтон: Следат средби со државници, бизнисмени и со дијаспората, а ќе најавиме и нова инвестиција!

Премиерот Христијан Мицкоски пристигна во Вашингтон, каде заедно со министерот за одбрана Владо Мисајловски, министерот за надворешни работи и трговија Тимчо Муцунски...

Македонија 07.07.24 | 08:42

Делегација предводена од премиерот Мицкоски патува за САД на НАТО Самитот во Вашингтон

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски ќе ја предводи македонската делегација на Самитот на НАТО што ќе се одржува од 9 до 11 јули во Вашингтон. Според информациите...

Балкан 06.07.24 | 21:37

Третина од Бугарите сакаат земјата да излезе од НАТО

Неодамнешното истражување на јавното мислење во Бугарија покажа дека 30 отсто од испитаниците гласале за напуштање на НАТО алијансата. Истражувањето, кое беше спроведено...