Ознака: нато
Македонија 09.04.21 | 16:50

Џејмс Петифер: НАТО да ја поправи грешката, името на Македонија треба да се врати назад

Британскиот професор по балканска историја Џејмс Петифер, коментираше линкувајќи текст од „Република“ на англиски јазик, на пораката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 04.04.21 | 18:40

Заев за годишнината на НАТО: Национална гордост и успех е членството во НАТО-семејството

„Национална гордост и успех е што Cеверна Македонија е една од 30-те членки на НАТО-семејството“, објави премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“ по повод 72 години од основањето...

Естрада 31.03.21 | 12:22

Поранешното момче на Цеца го остави фудбалот и се врати во Србија да ја брани од НАТО

Постарите љубители на фудбалот сигурно се сеќаваат на Владан Лукиќ, кој играше за Црвена Звезда во деведесеттите години. Тој е поранешно момче на Цеца и беа многу вљубени. Владан...

Македонија 29.03.21 | 09:50

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не го честитаа приемот во НАТО, ниту првата годишнина

„Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не го честитаа приемот на Cеверна Македонија во НАТО, а не ја честитаа ниту првата годишнина“, велат од  Социјалдемократскиот сојуз...

Македонија 28.03.21 | 12:01

Столтенберг: Членството во НАТО ја постави Македонија на патот на стабилноста и просперитетот

Порака од Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг: Членството во НАТО ја постави Македонија на патот на стабилноста и просперитетот, опкружена со 29 пријатели...

Македонија 26.03.21 | 17:14

Адмирал Бурк: Разгледуваме неколку опции за да се олесни процесот за обезбедување вакцини

Една година по приемот во НАТО, Македонија наместо да ги ужива економските придобивки од членството, заглави во процесот за набавка на вакцини. Командантот на сојузничката...

Македонија 26.03.21 | 17:04

Телефонски разговор Пендаровски-Столтенберг по повод годишнината од членството во НАТО

По повод годишнината од членството на Република Македонија во НАТО, претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со генералниот секретар на...

Балкан 25.03.21 | 09:52

Тужбите против НАТО за бомбардирањето на Србија со осиромашен ураниум стигнуваат во Брисел

Тужбата против НАТО за употреба на осиромашен ураниум за време на бомбардирањето на Србија во 1999 година стигна во седиштето на Алијансата. Адвокатот на тужителите Срѓан...

Балкан 24.03.21 | 13:43

Загинаа над 3.000 луѓе: Kако НАТО ја бомбардираше Србија

Во Србија, со низа манифестации, положување цвеќе и венци и oдавање пошта на жртвите, денеска ќе се одбележи 22-годишнината од почетокот на воздушните напади на НАТО врз ...

Македонија 23.03.21 | 13:40

Рашковски на млади години: НАТО во реалноста стана страв и трепет за сите држави кои имаат нешто вредно во себе

НАТО во реалноста стана страв и трепет за сите држави кои имаат нешто вредно во себе a немаат никој зад себе.   Оваа мисла не е на некој руски политичар туку на поранешниот...

Македонија 23.03.21 | 10:09

Османи: Ги споделуваме заедничките вредности со НАТО, стоиме рамо до рамо со нашите сојузници

Оваа година прославуваме годишнина од полноправното членство во НАТО. Македонија денеска е дел од трансатлантското семејство на држави и стоиме рамо до рамо со нашите...

Свет 22.03.21 | 14:27

НАТО ја поддржува Бугарија за напорите во истрагата за руската шпионска мрежа

Ја следиме бугарската истрага против наводната руска шпионска мрежа. Тоа денеска го изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. НАТО...

Македонија 22.03.21 | 09:03

Шекеринска: Ние сме НАТО, првата композиција со инженериски машини пристигна на железничката во Криволак

Првата композиција со инженериски машини пристигна на железничката во Криволак, соопшти министерката за надворешни работи Радмила Шекеринска. Нашите инженерци заедно...

Балкан 19.03.21 | 13:37

Русија ја предупреди БиХ: Ако влезете во НАТО ќе реагираме на таквиот непријателски чин

Руската амбасада во Сараево соопшти дека Русија ќе реагира доколку БиХ преземе чекори кон членство во НАТО, бидејќи Москва тоа ќе го протолкува како непријателски чин. Во...

Македонија 27.02.21 | 08:50

Шекеринска и Карлин потпишаа нов Меморандум за соработка во одбраната меѓу САД и Македонија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и помошникот на секретарот за одбрана на САД за меѓународни безбедносни прашања, Мара Карлин, во Скопје и во Вашингтон го...

Балкан 19.02.21 | 16:33

Се сеќавате на Весли Кларк: Побара Србија да го признае Косово како независна држава

Американскиот генерал Весли Кларк кој го нареди бомбардирањето на Југославија во 1999 година вели дека дијалогот меѓу Белград и Приштина мора да доведе до меѓусебно...

Македонија 19.02.21 | 10:57

Македонија и НАТО го зајакнуваат одговорот на сајбер нападите

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и помошникот генерален секретар на НАТО, Дејвид ван Вел, како претседател на Одборот за управување со сајбер одбраната во...

Свет 18.02.21 | 18:50

Иако војната одамна е завршена: НАТО не планира да си замине од Ирак

Земјите од НАТО треба да го зголемат бројот на војници што го распоредуваат во мисијата за обука во Ирак од 500 на околу 4.000, соопшти генералниот секретар на Алијансата...

Македонија 17.02.21 | 08:49

Шекеринска на дводневен состанок на НАТО

Министерката за одбрана, Радила Шекеринска, денеска и утре ќе учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет на ниво – министри за одбрана преку заштитена видео-конференциска...

Балкан 15.02.21 | 23:40

САД бара од Турција да не користи руски ракетни системи

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, и неговиот американски колега, државниот секретар, Ентони Блинкен, денеска телефонски разговараа за системите за противвоздушна...