Ознака: хрватска
Балкан 16.01.20 | 09:44

Трајно се иселиле: Хрватска загуби половина милион работници за десет години

Хрватска изгуби 500.000 луѓе во работна сила во текот на изминатите десет години од 2008 до 2018 година. Тоа го тврди Даворко Видовиќ, советник за труд и политика за вработување...

Балкан 15.01.20 | 11:22

Хрватска испраќа барања за понуди за купување борбени авиони

Хрватската Влада официјално потврди дека е во процес на набавка на повеќенаменски борбени авиони, процедура што денеска ќе биде доставена до САД и Шведска за нови, а...

Балкан 11.01.20 | 09:52

Пожар во дом за стари лица во Хрватска, неколку лица загинале

Во дом за стари лица во Загорје, во северозападниот дел на Хрватска, утрово избил пожар, а според првичните информации неколку лица загинале. Локални медиуми тврдат...

Балкан 07.01.20 | 19:03

Хрватска болница го прескокна првороденото ромско дете, подароци за второродените деца

Пратеникот во хрватскиот Сабор и застапник на ромското малцинство Вељко Кајтази ја обвини општинската болница во Чаковец дека заедно со меѓумурската жупанија го игнорирала...

Балкан 07.01.20 | 10:03

Хрватска веќе нема војници во Ирак

Министерство за одбрана на Хрватска соопшти дека четиринаесет хрватски војници се повлечени од Багдад, Ирак. Во согласност со одлуката на НАТО за преместување на мисијата...

Балкан 06.01.20 | 08:48

Зоран Милановиќ нов претседател на Хрватска, со победа од над 100 илјади гласови пред Грабар Китаровиќ

Во Хрватска утрово беа објавени целосни податоци и број на гласови од сите 6.533 избирачки места, според кои Зоран Милановиќ победи на претседателските избори со точно...

Балкан 05.01.20 | 21:42

Милановиќ прогласи победа, Хрватска има нов претседател

По обработени 99.07 отсто од избирачките места ширум Хрватска, според информациите на хрватските медиуми, Зоран Милановиќ е во недостижно водство пред Колинда Грабар...

Балкан 05.01.20 | 19:37

Зоран Милановиќ во убедливо водство, според излезните анкети Колинда губи

Досегашната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китрановиќ убедливо  губи од ооранешниот премиер Зоран Милановиќ во вториот круг од претседателските избори...

Балкан 05.01.20 | 08:48

Втор круг од претседателските избори во Хрватска

Во Хрватска се одржува вториот круг од претседателските избори, седми по ред, со повеќе од 3,8 милиони избирачи кои имаат право на избор меѓу поранешниот премиер Зоран...

Балкан 01.01.20 | 09:06

Хрватска го презеде претседавањето со Европска Унија

Од денеска па во наредните шест месеци, Хрватска ќе претседава со Советот на Европската Унија. ,,Силна Европа во светот со многу предизвици“, е слоганот што го избра...

Балкан 22.12.19 | 21:50

Милановиќ води пред Грабар-Китаровиќ со 2,72 отсто од гласовите

Според првичните неофицијални резултати на хрватската државна изборна комисија, на претседателските избори, од пребројани речиси 90 отсто од гласовите, во водство е...

Балкан 22.12.19 | 19:32

Излезни анкети: Зоран Милановиќ во водство на претседателските избори во Хрватска

Во 19 часот затворени се избирачките места во Хрватска, на кои 3,85 милиони избирачи одлучуваат кој од 11-те кандидати ќе ја предводи државата наредните пет години. Првите...

Балкан 22.12.19 | 14:25

Хрватите масовно излегуваат да гласаат за претседател на државата

И покрај дождливото време, околу 100.000 избирачи повеќе од пред пет години излегоа денеска претпладне да гласаат на хрватските претседателски избори, покажуваат податоците...

Балкан 22.12.19 | 09:12

Денеска се одржуваат претседателски избори во Хрватска

Во Хрватска денеска се одржуваат претседателски избори, на кои 3,85 милиони избирачи ќе одлучат кој од 11-те кандидати ќе ја предводи државата наредните пет години. Избирачките...

Балкан 20.12.19 | 10:43

Прв случај во Хрватска: Истополова брачна двојка ќе вдоми дете

Управниот суд во Загреб пресуди дека истополовата брачна двојка Иво Шегота и Младен Кожиќ имаат право да бидат згрижувачко семејство. Притоа Судот го поништи одбивањето...

Балкан 20.12.19 | 10:43

Последен ден од изборната кампања: Хрватска во недела бира претседател

Во Хрватска денес е последниот ден од кампањата на претседателските кандидати, пред започнувањето на предизборниот мок кој ќе настапи на полноќ, пренесува „Танјуг“. Првиот...

Технологија 05.12.19 | 19:19

Архитектонско чудо во Хрватска: Луѓе од цела Европа доаѓаат само за да ја видат оваа куќа

Во оазата на медитерански мириси и пеењето на птиците, недалеку од морето, на еден остров во Далмација е новоизградената вила, која е рапсодија на архитектонско и уметничко...

Балкан 05.12.19 | 10:48

Во Хрватска официјално почнува изборната претседателска кампања

Кампањата за претседателски избори официјално почнува денеска во Хрватска, откако Државната изборна комисија напладне ќе го објави списокот со кандидати.Претседателските...

Балкан 29.11.19 | 10:11

Хрватска: 88,03 отсто наставници од синдикат ја одбија понудата на Владата

На изјаснувањето на членството во хрватскиот синдикат Препород и на нечленови кои учествуваа во штрајкот спроведен во 383 основни и средни училишта во кои работат ограноците...

Балкан 23.11.19 | 23:13

Хрватски експерт за климатски промени предупредува: Куќите во првиот ред до морето мора да се иселат

Хрватскиот научник за климатски промени, Ивица Вилибиќ предупредува на нагла промена на климата во следните години и децении.Според него ситуацијата е алармантна и...