Ознака: хрватска
Балкан 26.01.21 | 11:30

Само весело: Медицински сестри и помошен персонал играат оро на жива музика во болница

Хрватските медиуми објавија видео од забава во медицинската установа Дубрава, инаку најголемата болница за деца во земјата. Според РТЛ, тие снимката ја добиле од еден...

Балкан 26.01.21 | 08:00

Сведоштво на медицинска сестра за смртта на детето од Ковид- 19: Слушав само како му зборуваат „Бори се“

Медицинска сестра од Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб сведочи за борбата на детето кое деновиве почина од мултиинфламаторен пост-ковид...

Ракомет 26.01.21 | 00:02

Червар по тешкиот пораз од Данска: Не треба да гледаме неуспех, ова е реалноста

Хрватска претрпе еден од најголемите порази во својата ракометна историја, откако загубија од Данска со 12 гола разлика (38:26), со што не успеаја да се пласираат во четврт-финалето...

Балкан 25.01.21 | 16:50

Пленковиќ: Не се почитуваат договорите со ЕУ, некои плаќаат повеќе за побрзо да дојдат до вакцини

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ оцени дека дипломатијата околу вакцините против Ковид-19 се претвора во нивно киднапирање. Реков дека „Вакцина дипломатијата“...

Балкан 24.01.21 | 23:50

Познато е од што умрело 11-годишното момче заболено од корона во Хрватска

Хрватска ја потресе веста дека во црниот корона биланс се впишува и името на 11-годишно момче које ноќеска почина во Загреб по тешки компликации предизвикани од корона...

Балкан 24.01.21 | 17:02

Единаесетгодишно дете без други болести најмлада жртва на ковид-19 во Хрватска

Единаесетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од ковид-инфекција. Момчето е најмладата...

Балкан 24.01.21 | 13:33

Возачот кој усмрти работник на патарина имал 1,8 промили алкохол и бил позитивен на корона

Излегоа детали од страшниот судар на патарина во Хрватска. 20 -годишен возач со „Бе-Ем-Ве“  се заби во куќарката на патарината во Мрацлин и го усмрти на лице место работникот. Возачот...

Музика 23.01.21 | 11:15

Хрватите не го забораваат: Молитва по повод 40 години од раѓањето на Тоше

Засекогаш со нас во срцето, 25 јануари, 40 роденден на Тоше Проески. Вака хрватската дискографска куќа „Хит рекордс“ ја најавува молитвата по повод раѓањето на најголемиот...

Балкан 22.01.21 | 15:58

Хрватска ќе ја прекине масовната вакцинација

Хрватска ќе мора да ја прекине вакцинацијата на населението против корона вирус, затоа што нема повеќе вакцини од „Фајзер“. Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, соопшти...

Балкан 20.01.21 | 13:30

За 10 години Хрватска изгубила население колку што има Сплит

Градот Загреб и Истарската жупанија се единствените области во Хрватска во кои во изминатата деценија е зголемен бројот на жители,  додека сите други жупании изгубиле...

Ракомет 19.01.21 | 20:34

Хрватска го совлада Катар за прво место во групата и носи три бода во втората фаза

Во дуел за првото место во Групата Ц на Светското ракометно првенство во Египет, Хрватска го совладаа Катар со 26:23. Со оваа победа, Хрватите ќе продолжат во наредната...

Балкан 16.01.21 | 12:16

Уште еден земјотрес кај Петриња

Денес во 10:59 часот е регистриран умерен земјотрес кај Петриња со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала, соопшти денеска хрватската сеизмолошка служба. Епицентарот...

Балкан 15.01.21 | 19:49

Хрватска бележи 33 починати и 715 новозаразени за 24 часа

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 715 нови случаи на корона вирус, а во истиот период починале 33 пациенти. Како што објави Националниот штаб за цивилна...

Калеидоскоп 15.01.21 | 12:43

Ужасно злодело: Хрватка во Австралија ги убила трите деца, па се самоубила

Полицијата во Викторија, Австралија, пронашла четворица мртви во семеен дом, а меѓу жртвите се мајка и три деца, пренесува „Дејли меил“. Полицијата се сомнева дека трите...

Балкан 14.01.21 | 11:56

Нов земјотрес во Хрватска

Утрово околу 7:45 часот се почувствувал нов земјотрес во близина на Глина, Хрватска. Според податоците на ЕМСЦ, тој бил 3 степени според Рихтеровата скала. Околу 3 часот...

Балкан 13.01.21 | 12:41

Од 15 јануари Хрватска ги заострува мерките на границата, потребен негативен тест и карантин

Хрватска ги заостри мерките за преминување на границата, така што од 15 јануари ќе биде потребен негативен тест за коронавирус и карантин од 14 дена, што може да се скрати...

Балкан 12.01.21 | 21:24

Во Хрватска пристигнаа вакцини на „Модерна“, први ќе ги примат погодените од земјотресот

Во Хрватска денеска пристигнаа првите 3.600 дози вакцини од американската фармацевтска компанија „Модерна“, објави на Твитер портпаролот на хрватската Влада, Марко...

Балкан 11.01.21 | 16:32

Ја запроси девојката на местото каде што за малку ќе загинеше во земјотресот: Љубовна приказна од Петриње

Хрватот Дејан Јаданиќ ја запросил својата сакана Ана Крзнаревиќ на рушевините во Петриње, на местото каде што за малку ќе го загубел животот, пред Домот на здравје во...

Балкан 11.01.21 | 08:24

Нов потрес во Петриња и Сисак

Во централна Хрватска синоќа во 00.28 часот бил почуствуван нов земјотрес, кој според ЕМСЦ имал јачина од 3.9 степени по Рихтер. Загребскиот портал Индекс.хр известува дека...

Балкан 09.01.21 | 21:25

Ја запроси девојка си на урнатините во Петриње, од каде едвај извлекол жива глава

Сакав да ја запросам Ана уште минатата година, бирав место и вистински момент, а потоа се случи 2020 година, со сите свои непријатности и короната, па таа идеја падна во...