Стефан М. е уапсен и против него е поднесена кривична пријава од Првото основно јавно обвинителство во Белград, бидејќи полицијата во неговиот „голф 6“ пронашла дури 86 вреќи со марихуана при акција која наликува на сцена од филм. Како што дознава српски „Курир“, на апсењето му неверојарна случка на улицата „Воислав Илиќ“, кога во полициско возило влегол човек кој сакал да купи дрога од дотичниот Стефан.

Полицајците седеа во бел „голф 6“ на кој немаше ознаки на МВР. Тогаш, непознат маж им пришол, ја отворил задната врата и самиот влегол во нивниот автомобил. Им се обратил со зборовите „здраво браќа, пристигнав“, што ги изненадило бидејќи не чекале некој што требало да влезе во автомобилот, но вистинскиот шок следел потоа. Младиот човек на задното седиште извадил 2.100 евра и открил што навистина сака, бидејќи следното што рекол е „дајте тревата, па да терам“, раскажува извор на „Курир“ за необично апсење што неодамна се случило во Белград.

Вели, не знае кој доживеал поголем шок – дали двајца полицајци кога го чуле или мажот кога секудна подоцна му ги покажале службените легитимации.

Немаше каде да бега, им ја дал личната карта и признал дека се договорил да се сретне со непознат маж токму на локацијата каде што стоеле полицајците. Тој рече дека човекот од кого требало да купи марихуана му дал инструкции да влезе во автомобилот, кој според описот бил идентичен со оној во кој биле полицајците во цивилка, објаснува изворот за необичната акција.

Полициските патроли веднаш тргнаа во потрага по белиот „голф 6“ во кој би требало да биде дрогата.

Во реонот на Звездара набргу пронајдоа автомобил кој одговараше на описот. Во него е пронајден Стефан М., но и 86 вреќи со марихуана, завршува изворот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.