Ознака: дрога
Балкан 20.04.21 | 23:12

Лидерот на балканскиот картел падна за половина тон кокаин во Колумбија

Иван Армуш, водачот на балканскиот картел, беше уапсен во Колумбија. Црногорецот паднал за половина тон кокаин, пишуваат српските медиуми. Според локалната полиција,...

Црна хроника 20.04.21 | 10:50

Запленети 55,5 килограми канабис, автоматско оружје, возила: Разбиена група која шверцувала дрога и оружје од Македонија во Грција

Во акција на грчката полиција во Солун и Кукуш биле уапсени три лица, грчки државјани, членови на криминална мрежа што од Македонија во Грција пренесувала оружје...

Свет 19.04.21 | 15:30

Прекуграничниот шверц на дрога удвоен за четири години

Бројот на случаи на прекуграничен шверц на дрога пријавени во Агенцијата на ЕУ за правна соработка (Евроџаст) е скоро двојно зголемен за четири години – на 562 во 2020 година,...

Естрада 18.04.21 | 19:55

Кајмакоски веќе трет ден е во болница, вели остава надлежните органи да го расчистат случајот

Откако пред три дена заврши во болница, Даниел Кајмакоски денеска се заблагодари на целата поддршка и порача да се остават службите да го расчистат случајот. Ескалирале...

Македонија 16.04.21 | 19:55

Мицкоски: Овие што прават трговија со дрога е војската на Заев која поткупува на избори

Зошто баш неговиот возач и зошто баш марихуаната е поврзана со семејството Заеви. Ние не сме 200 милиони држава, ние сме два милиони луѓе се се знае. Ние за самиот проект...

Црна хроника 14.04.21 | 21:26

Кај Тетовец е пронајдена дрога

Денеска (14.04.2021) во 16.15 часот од страна на полициски службеници на СВР Тетово – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје е лишен од слобода З.Х.(48) од Тетово, бидејќи...

Црна хроника 13.04.21 | 23:51

Триесет дена притвор за жител на Порој фатен со 100 пакувања кокаин

Судија во претходна постапка од Основниот суд во Тетово вечерва му одреди мерка притвор на 31-годишниот жител на тетовски Порој кој вчера беше уапсен, а кај него беа најдени...

Црна хроника 11.04.21 | 15:34

МВР: „Чистачот со ауди А8“, телохранителот на Трајче Заев, не е официјално обезбедување на висок владин функционер

Обезбедувањето високи претставници на Владата го вршат полициски службеници од Одделот за заштита на лица и објекти при МВР, од приведените 6 лица во акцијата за која...

Македонија 11.04.21 | 12:03

Арсовски: Дали можеби Трајче Заев не е заминат во Дубаи и е надвор од државата?

Трет ден молк за аферата „Картел Заеви“, трет ден молк од картелот Заеви, дали директно е вмешан Трајче Заев, но и Бобан Заев кои што се први братучеди на Зоран Заев,...

Црна хроника 11.04.21 | 11:56

Обезбедувањето на Трајче Заев било „чистач“ на комбето кое ја превезувало дрогата запленета во акцијата на ДЕА

Во информацијата што МВР ја објави за акцијата изведена во соработка со американската агенција ДЕА, во која беше запленета дрога во вредност од 800.000 евра, меѓу уапсените...

Црна хроника 11.04.21 | 09:39

ВМРО-ДПМНЕ: Ни Спасовски не може да скрие дека во акцијата на ДЕА е уапсен шоферот на Трајче Заев, а Трајче Заев избегал во Дубаи

Од ВМРО-ДПМНЕ, велат дека ни МВР не можело повеќе да крие дека во акцијата за заплена на дрога, предводена од американската ДЕА, се уапсени членови и блиски соработници...

Црна хроника 10.04.21 | 22:13

Запленети многу пари кај прилепскиот началник Кире Спиркоски, во Битола запленети пари украдени од банкомат

Во акцијата на Секторот за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал и Специјалната...

Црна хроника 10.04.21 | 16:27

Детали од запленетата дрога на Плетвар

Дрога вредна 800 илјади евра падна во рацете на македонската полиција. Во акцијата е приведен и висок полициски службеник од Прилеп. Според првичните сознанија, при претресите...

Црна хроника 10.04.21 | 15:59

Пронајдено оружје во станот на возачот на Заеви, уапсен во акцијата со запленетата дрога

МВР во денешното соопштение потврди дека меѓу уапсените е Александар Ушилковски, возачот на Трајче Заев, братучедот на Зоран Заев. Во станот на Ушилковски е пронајдено...

Црна хроника 10.04.21 | 15:19

Детали од МВР за уапсените и акцијата во која запленета е дрога вредна над 800.000 евра

Денеска ОВР Кавадарци до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група,...

Црна хроника 10.04.21 | 10:51

ВМРО-ДПМНЕ прашува дали роднина на Заев е уапсен во акцијата за дрога

Од ВМРО-ДПМНЕ прашуваат дали во акцијата што вчера се спроведе од страна на Министерството за внатрешни работи и американската ДЕА е уапсен и роднина на премиерот Зоран...

Македонија 09.04.21 | 23:07

Спасовски се фали со акција на Русковска за која не знаел до последен момент

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски попладнево се пофали со акција во која е уапсен негов близок и командир на полициска станица и возач на член на кланот...

Македонија 09.04.21 | 22:26

Арсовски: На повидок е нова афера на „Картелот Заеви“, дали комбето во кое е фатена дрогата е во сопственост на фирма на Заеви?

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, обелоденува дека на повидок е нова афера во која се вмешани членови од семојството Заеви. Како што вели Арсовски, иако МВР...

Црна хроника 09.04.21 | 22:07

Во акцијата на ДЕА уапсени се началникот на полицијата од Прилеп и возачот на Трајче Заев, братучедот на Зоран Заев

Александар Пандов коментира за полициската акција предводена од Американската агенција за борба против наркотици – ДЕА, во која е запленета дрога во вредност од над...

Црна хроника 09.04.21 | 15:53

Акцијата кај Кавадарци е дел од заедничката акција со ДЕА во која е запленета голема количина дрога и уапсен висок полициски службеник

Големата полициска акција, која денеска се одвивала околу 14 часот на патот од Плетвар кон Кавадарци, е всушност дел од акцијата за која предмалку извести министерот...