Ознака: дрога
Црна хроника 29.06.21 | 14:28

Газда кршел маси и столици за да спречи полицајци да му влезат во локалот, подоцна ја пронашле дрогата што ја криел

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против жител на валандовското село Јосифово за кривични дела „спречување службено лице во вршење службено...

Балкан 27.06.21 | 12:13

Во Србија 80.000 нарко зависници, најчеста дрога марихуаната

Во Србија има околу 80.000 зависници од дрога поради што директорот на владината Канцеларија за борба против дрога предупреди дека опаѓа свеста кај младите дека марихуаната...

Македонија 25.06.21 | 14:32

Зибери: Повеќе од 20 отсто од затворениците се зависници од дрога, оставени се без неопходна медицинска заштита

Повеќе од 20 проценти од затворениците во казнено-поправните установи во државата се зависници од дрога. Според извештајот на Народниот правобранител – Национален...

Црна хроника 20.06.21 | 13:50

Албанската полиција разбила група која преку Охридското Езеро шверцувала марихуана во Македонија

Полицијата од албанскиот град Поградец спречила шверц на марихуана од Албанија во Македонија преку Охридско Езеро. Упасени се две лица за кои постоеле основи на сомнение...

Црна хроника 19.06.21 | 15:46

Во камион на македонски возач најдени 300 килoграми кокаин во Албанија

Полицијата во Албанија уапсила македонски државјанин во чиј камион се пронајдени 300 килограми кокаин. Тој бил спакуван во пакетчиња со амблеми на спортските тимови...

Црна хроника 18.06.21 | 18:22

Рекордни 300 килограми кокаин откриени во македонски камион на пристаништето во Драч

Околу 300 килограми кокаин се запленети во саботата на пристаништето во албансниот град Драч во Албанија, а дрогата била сокриена во камион со македонски ознаки, кој...

Црна хроника 09.06.21 | 14:51

Приведен дилер од Василево кај кого биле пронајдени хероин и марихуана

Жител на село Василево е приведен откако во неговиот дом биле пронајдени марихуана и „бела грутчеста материја“. Полициски службеници од СВР Струмица, денеска го лишиле...

Црна хроника 04.06.21 | 11:25

Запленети марихуана, прашкаста материја, дигитална вага: Приведен дилер од Гази Баба

Во раните утрински часови во Гази Баба бил упасен дилер, кој поседувал различни видови дрога. На подрачјето на Гази Баба, од полициски службеници од СВР Скопје денеска...

Црна хроника 02.06.21 | 09:56

Двајца штипски дилери приведени во Струмица со марихуана и „бела прашкаста материја“

Двајца штипјани, кои поседувале дрога се приведени во Струмица. Полициски службеници од СВР Струмица вчера во 14.40 часот во Струмица, ги лишиле од слобода В.Љ.(37) и З.Ч.(34),...

Балкан 30.05.21 | 15:44

Куририте за дрогата добивале од 250 до 1500 евра: Објавен ценовникот на Кавачкиот клан

Кавачкиот клан имал и свој ценовник според кој газда Радоје Звицер плаќал за преносот на дрогата. Па така така еден „Курир“ за шверц внатре во земјата добивал 250 евра...

Музика 23.05.21 | 13:25

Победникот на Евровизија шмркал кокаин пред камерите?

Италијанската група „Манескин“ која синоќа победи на Евровизија демантира дека нејзиниот пејач Дaмијанo Дејвид шмркал кокаин пред камерите. Шведски новинар го праша...

Црна хроника 19.05.21 | 16:46

Италијанец фатен на скопскиот аеродром со куфер полн со дрога

Обвинителството спроведе истрага против италијански државјанин за откриена дрога во неговиот багаж на скопскиот аеродром. Станува збор за 38-годишик кој се товари за...

Црна хроника 19.05.21 | 09:00

Пресечен меѓународен транспорт на дрога во вредност од 200.000 евра, приведени три албански државјани

На 18.05.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во заедничка акција...

Вести 17.05.21 | 14:35

400 килограми кокаин од Драч влезе на Косово

Косовската полиција денеска заплени 400 килограми дрога кокаин во камион натоварен со месо, што пристигнал во градот Липљан, а допатувал во земјата од пристаништето...

Црна хроника 06.05.21 | 11:09

Ја криела во спалната соба: Kумановка дилерка на дрога

Кумановското обвинителство поведе постапка против 37-годишна жителка на Куманово, осомничена дека го сторила кривичното дело „неовлстено производство и пуштање во...

Фудбал 03.05.21 | 20:24

Шевченко: Фудбалот ми го спаси животот, другарите ми умираа од дрога и алкохол

Андриј Шевченко го користи периодот пред ЕВРО 2020 за промоција на својата автобиографска книга, во која украинската фудбалска легенда открива различни детали од својот...

Свет 02.05.21 | 13:56

Добра берба: Во Шпанија запленети седум тони дрога

Шпанската полиција соопшти дека во акција спроведена во јужниот дел на земјата се запленети седум тони хашиш на реморкер, каде биле скриени 200 пакети дрога. Уапсени...

Црна хроника 02.05.21 | 13:00

Тетовец дилал дрога и за Велигден

Тетовската полиција синоќа приведе дилер на хероин, соопшти Министерството за внатрешни работи. -На 02.05.2021 во 01.10 часот од страна на полициски службеници од ПС Тетово...

Балкан 23.04.21 | 10:30

Дрогата фатена од ДЕА на пристаништето во Атина требало да влезе во Македонија со воз?

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, а пријавил дека пренесува индустриски машини за правење колачи (cupcakes), биле откриени четири...

Балкан 20.04.21 | 23:12

Лидерот на балканскиот картел падна за половина тон кокаин во Колумбија

Иван Армуш, водачот на балканскиот картел, беше уапсен во Колумбија. Црногорецот паднал за половина тон кокаин, пишуваат српските медиуми. Според локалната полиција,...