Ознака: Тома Здравковиќ
Калеидоскоп 12.11.22 | 14:57

Славица починала на 20 години, а Тома за неа само еднаш ја испеал најтажната песна

Најтажната песна на Тома Здравковиќ напишана е и само еднаш испеана за една Славица со руса коса и сини очи. Во прашање е песната „Букет бели рози“, која не е во редот...

Филм 28.03.22 | 14:18

Која е песната по која и Жељко и Бјела знаеја дека Ацо Пејовиќ ќе биде вистинскиот „Тома“?

На аудиција за гласот на легендарниот српски музичар Тома Здравковиќ за потребите на филмот „Тома“ поминале доста познати имиња од балканската сцена. Но, како дошло...

Естрада 03.02.22 | 18:14

Менаџер од Скопје си го истотовирал Тома на бут

Македонскиот тату-артист Влатко Здравков му го истетовира ликот на Тома Здравковиќ и неговиот стих „Све је у животу пролазно мој друже“ на клиент од Скопје. Во разговор...

Естрада 07.01.22 | 16:24

Се појави ретка снимка: Tома и Силвана јадат печено пиле со раце

На Јутјуб каналот „Моје Браничево“ е објавено ретко видео на популарни фолк пејачи од 1972 година. Посебен куриозитет е што на него се заедно Тома Здравковиќ и Силвана...

Музика 05.01.22 | 11:31

Македонските пејачки полудеа по „Полноќ“, ова се нивните верзии на песната од „Тома“

Како и самиот филм, така и песната „Полноќ“ од „Тома“ е вистински хит во Македонија. Таа не е вистинска песна од Тома Здравковиќ, туку е новокомпонирана од српскиот...

Филм 05.01.22 | 10:04

Сцените на кои плачевме, сепак, не се случиле и во вистинскиот живот

Филмот за животот на еден од најавтентичните уметници од Југославија, Тома Здравковиќ, минатата година расплака многу луѓе и се уште е апсолутен хит во регионот. „Тома“...

Естрада 04.01.22 | 23:56

Уште еден изменет детаљ: „За Љиљана“ не била посветена за сопругата на докторот на Тома

Актерката Љиљана Благојевиќ е всушност Љиљана на која легендарниот пејач Тома Здравковиќ ѝ ја посвети песната „За Љиљана“. Во емисијата „Шок поток“, Љиљана откри...

Естрада 04.01.22 | 22:05

Александар Здравковиќ за татко му Тома: Доцна дознав дека можеле да го спасат, но не го направиле тоа

Синот на Тома Здравковиќ од бракот со четвртата сопруга Гордана, денеска живее со мајка му во Торонто. Александар Здравковиќ не се појави на премиерата на филмот за...

Филм 04.01.22 | 21:27

„Му ги украде златните заби на татко му и ги продаде“: Актерот што го играше открива нови детали за животот на Тома Здравковиќ

Актерот Милан Мариќ, кој маестрално го толкуваше ликот на легендарниот Тома Здравковиќ во филмскиот хит „Тома“, признава дека за улогата се подготвувал темелно и внимателно...

Естрада 04.01.22 | 20:13

Љубовта меѓу Силвана и Тома е целосно измислена, бев таму, ќе знаевме, тврди Лепа Лукиќ

Српската пејачка Лепа Лукиќ (81) вели дека е вистина она што го зборува сопругот на покојната Силвана Арменулиќ, Радмило, дека нејзината љубов кон Томa Здравковиќ во филмот...

Естрада 04.01.22 | 18:49

Во филмот не ја ни споменуваат: Ова е првата ќерка на Тома Здравковиќ, вели секогаш разговарале за животот

Овие недели актуелен е филмот посветен на легендарниот југословенски пејач Тома Здравковиќ. Сите оние кои го погледнале филмот од него можат да дознаат дека тој има...

Естрада 04.01.22 | 15:10

Жељко Јоксимовиќ пред четири години за „Република“ најави дека со Бјелогрлиќ ќе го снимаат филмот „Тома“

Жељко Јоксимовиќ, во ексклузивно интервју за „Република.мк“ дадено на 10 ноември 2017 година најави дека со Драган Бјелогрлиќ подготвуваат филм за животот на Тома Здравковиќ. Во...

Естрада 04.01.22 | 14:30

Oва е вистинскиот доктор на пејачот: Тома доаѓаше во болница кога сака, си заминуваше кога сака

Покрај главниот лик најголем интерес во филмот „Тома“ имаше за неговиот доктор кој секаде одеше со него и станаа добри пријатели. Некои делови во филмот се додадени,...

Естрада 04.01.22 | 13:11

Toма и Силвана никогаш не снимиле дует, „Поноч је“ ја напиша Жељко Јоксимовиќ за филмот

Иако беа најблиски соработници и пријатели кои животот и добар дел од кариерата го поминаа заедно, Тома Здравковиќ и Силвана Арменулиќ (во филмот ги толкуваат Милан...

Филм 04.01.22 | 10:42

И таа сцена е измислена: Tома не пеел во Сараево додека паѓале бомби

На самиот крај од филмот, Тома ја изведува песната „Што те нема“ на Јадранка Стојаковиќ со Кемал Монтено и Даворин Поповиќ на концерт во Сараево, во време кога Југославија...

Филм 03.01.22 | 19:58

Моментот кога сите пуштија солзи: Oваа сцена од филмот „Тома“ е измислена

Зоран Лисинац, режисерот и сценарист на филмот „Тома“ откри дека некои од сцените  всушност се измислени. Но, тој вели дека на Здравковиќ сигурно би му се допаднале...

Филм 03.01.22 | 14:48

Актерката што ја игра Силвана Арменулиќ во „Тома“: Се утепав од плачење кога ја видов сцената со песната за Лилјана

Стрпската актерка, Тамара Драгичевиќ, се најде во центар на интересот на српските медиуми отркако со улогата на Силвана Арменулиќ, во филмскиот хит „Тома“ на Драган...

Музика 03.01.22 | 09:03

Тома Здравковиќ напишал песна и за Есма

Легендарниот српски пејач, композитор и поет Тома Здравковиќ, бил познат како голем боем и како некој кој исклучително ги сакал жените. Имал бројни авантури, се женел...

Естрада 03.01.22 | 01:05

Беше голем другар со Тома Здравковиќ: Тозовац не можеше да си прости што еднаш се степале во соба

Тома Здравковиќ, кој почина на 30 септември во Белград, е човек познат како боем и човек со најголема душа на естрадата, кој зад себе остави голем број спомени и анегдоти...

Естрада 02.01.22 | 21:13

Нејзината смрт го скрши Тома Здравковиќ: Силвана Арменулиќ загина во несреќа заедно со својата сестра

Легендарната пејачка Силвана Арменулиќ трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа пред 45 години, на 10 октомври 1976 година, на автопатот Белград-Ниш, кога се враќала...