Легендарниот пејач на народна музика Тома Здравковиќ доби споменик во белградска Скадарлија.

Иницијативата за поставување на споменикот ја поднесе Расим Љајиќ, кој истакна дека Скадарлија е вистинското место за споменик на великанот на народната музика.

Заслужено, нема што.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.