Филмот за животот на еден од најавтентичните уметници од Југославија, Тома Здравковиќ, минатата година расплака многу луѓе и се уште е апсолутен хит во регионот. „Тома“ ја имаше својата телевизиска премиера на 1 јануари, а наскоро доаѓа и истоимената серија.

Бидејќи се работи за романтизирана биографија, а не за документарен филм, тимот што учествуваше во проектот, предводен од Драган Бјелогрлиќ, имаше слобода на авторот да менува, додава и менува некои работи за приказната за Тома да биде што подобра.

Така настанаа некои од најдобрите сцени во овој филм, но тие не се случиле во реалниот живот.

Тома и Силвана никогаш не снимиле дует

Иако биле најблиски соработници и пријатели кои заедно поминале добар дела од животот и кариерата, Тома Здравковиќ и Силвана Арменулиќ никогаш не снимиле дует. Песната „Полноќ“ ја напиша Жељко Јоксимовиќ со помош на легендарниот Предраг Живковиќ Тозовац (кој пишувал и за Силвана), а желбата на тимот била песната да биде „народна од тоа време“, т.е. да звучи што поавтентично и пред се да ја покаже блискоста меѓу овие два лика.

„За Љиљана“ не е за Љиљана на докторот

Ова е една од најемотивните сцени. Нема кој не заплакал додека ја гледал сцената кога јаизведува песната „За Љиљана“ додека д-р Хаџипоповиќ танцува со сопругата Љиљана која умира. Сепак, тоа навистина не се случило.

Тома Здравковиќ пишувал песни за жени кои го инспирирале. Песната „За Љиљана“ всушност е посветена, според приказната на нејзината ќерка, за актерката Љиљана Благојевиќ, со која Тома работел на серијата „Докторот во село“.

D-р Хаџиповиќ (не) постоел

Ликот на строгиот доктор Хаџипоповиќ кој во текот на филмот претрпува трансформација и почнува да го разбира Том и неговата душа е измислен за да ѝ даде тежина и емоции на приказната.

Сепак, според сопругата на Тома, Гордана, има малку вистина. Имено, Том всушност го лекувале пет лекари, од кои најблизок бил еден од Воено-медицинската академија, кој дури неколку пати одел на патувања со Тома.

Тома се оженил четири пати

Ова едноставно било исфрлено од филмот. Се прикажува дека Тома се оженил двапати, додека во реалноста дури четири пати го изговорил судбоносното „да“. Првата сопруга се викала Олгица, втората Милица, третата Нада Радановиќ од Цетиње (прикажана во филмот), додека се смирил само со четвртата сопруга Гордана.

Имал две деца

Слично на тоа, филмот покажува дека Тома има само еден син од бракот со Гордана. Во реалноста, Тома Здравковиќ најпрвин ја добил ќерката Жаклина со првата сопруга Олгица.

Имал тројца браќа и една сестра

Родителите на Тома, мајката Косара и таткото Душан имале пет деца – четири сина и една ќерка. Тома е роден трет по ред. Во филмот е само неговиот брат Новица, кој исто така беше пејач.

Менаџерот Дрнда не постоел

Менаџерот на Дрнда е измислен лик. Но, слично на ликот на доктор Хаџиповиќ, веројатно се базира на односот на Тома со неговите пет менаџери, колку што имал во текот на кариерата.

„Што те нема“?

На самиот крај од филмот, Тома ја изведува песната „Што те нема“ на Јадранка Стојаковиќ со Кемал Монтено и Даворин Поповиќ на концерт во Сараево, во време кога Југославија веќе се распаѓа. Тоа е една од најемотивните сцени во филмот затоа што симболизира, исто како што Тома од филмот вели: „Оние кои повеќе ги нема и што повеќе нема да бидат“.

Иако Тома Здравковиќ бил навистина голем пријател и со Кемал и со Даворин и одржал еден од последните концерти во сараевската Зетра, ова е исто така измислена сцена. Идејата за песната, како и за репликата на Тома, неодамна ја кажа Драган Бјелогрлиќ, а ја дала неговата ќерка бидејќи е „најтажната песна што постои“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.