Овие недели актуелен е филмот посветен на легендарниот југословенски пејач Тома Здравковиќ. Сите оние кои го погледнале филмот од него можат да дознаат дека тој има син, но никаде во филмот не се споменува неговата ќерка која ја има од првиот брак со сопругата Олгица.

Станува збор за Жаклина која денес живее во Холандија, а во Србија доаѓа речиси често за да му оддаде почит на својот татко.

Таа минатиот месец во пресрет на 30 години од неговата смрт за српските медиуми се присети за својот однос со татко ѝ.

Сè ми дозволуваше, бидејќи сакаше да се оправда за времето кое не го поминавме заедно. Ние имавме изгубено време. Го немам видено од својата петта до 17та година, а потоа кратко и живеев со него. Ги паметам сите наши прошетки и разговори за животот. Сакам да ги слушам сите негови песни, од него ја наследив емотивноста, но не знам да пеам, рекла Жаклина.

Таа во една своја прилика открила и дека песната „Киша је падала“ ѝ е една од омилените.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.