Актерката Љиљана Благојевиќ е всушност Љиљана на која легендарниот пејач Тома Здравковиќ ѝ ја посвети песната „За Љиљана“. Во емисијата „Шок поток“, Љиљана откри дека Тома имаше задача да напише песна посветена на докторката Ана, чиј лик Љиљана го толкуваше во серијата „Докторот од селото“. Така настанал големиот хит на Тома „За Љиљана“.

Љиљана истакнува дека Тома бил многу талентиран, дека бил одличен текстописец, пејач, композитор, писател, но и актер.

Беше прекрасно, бев пресреќна кога првпат ја слушнав песната, рече таа.

Во филмкиот хит Тома“ Љиљана е сопруга на докторот кој го лекуваше Тома.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.