Женската ракометна репрезентација на Македонија има негатива од 5-12 на полувреме против Франција во натпревар од 1. коло во групата Ц од Европското првенство.

Главна причина за негативата по 30 минути игра е слабиот старт на нашите ракометарки во нападот во првите петнаесет минути во кои не успеавме ниту еднаш да ја затресеме мрежата на Клеопатра Дарло.

Првиот погодок за Македонија на шампионатот го постигна Јована Кипријановска која во 16. минута намали на 1-5. До дваесетата нашата репрезентација постигна уште еден гол па резултатот на семафорот беше 2-6 за гостинките.

Јована Мицевска беше феноменална на нашиот гол, но во нападот се уште се мачевме и не успеавме да ја искористиме нејзината одлична серија, па по 23. минута игра Французинките се уште ја имаа позитивата од плус четири 7-3.

Мицевска со четири одбрани беше најдобар поединец во нашиот табор, додека стрелци на трите гола за Македонија беа Кипријановска, Маџовска, Ристовска, Саздовска и Јанеска. Кај Франција, Дарло запиша девет интервенции, додека Корал Ласурс со три погодоци беше најефикасна.