Ознака: франција
Свет 06.04.20 | 21:05

За еден ден во Франција починаа 833 лица од Ковид-19

Франција во изминатово деноноќие повторно забележа голема бројка на смртност откако е прогласена пандемијата на коронавирусот. За само 24 часа, во земјата починаа 833...

Свет 06.04.20 | 14:20

Франција во 2020 година ќе ја доживее најлошата година на економска рецесија од крајот на Втората светска војна

Франција најверојатно во 2020 година ќе ја доживее најлошата година на економска рецесија од крајот на Втората светска војна, оцени во понеделникот министерот за економија...

Свет 04.04.20 | 18:07

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката...

Свет 03.04.20 | 15:39

Француските ученици нема да полагаат матура, првпат во последните 200 години

Француските ученици годинава нема да полагаат матурски испит поради пандемијата на коронавирус, што е првпат од воведувањето на таква проверка на знаењето. Францускиот...

Свет 03.04.20 | 11:31

Најмалку 884 смртни случаи во старските домови и 4.503 во болниците во Франција

Француските здравствени власти ги дадоа првите официјални бројки за бројот на смртните случаи во старските домови од почетокот на кризата. Според нецелосните бројки,...

Свет 02.04.20 | 13:06

Четири милиони вработени во Франција се прогласени за привремено невработени

Секој петти вработен во Франција во претпријатие или здруженија во приватниот сектор сега се наоѓа на режимот на делумна невработеност, јави дописникот на МИА. Четири...

Свет 01.04.20 | 20:34

Вртоглав пад на продажбата на автомобили во Франција

По прекинот н апроизводството во фабриките и затворањето на продавниците како резултат на пандемијата на коронавирус, францускиот автомобилски пазар падна за 72 отсто...

Свет 01.04.20 | 13:27

Во Франција починаа над 500 луѓе за еден ден

Француските власти вчера соопштија дека во последните 24 часа вирусот одзел 499 животи, што е најголем број на смртни случаи во земјата досега. Со тоа, вкупниот број на...

Свет 31.03.20 | 22:28

Еве зошто Франција на крајот беше принудена да увезува маски за лице

Пред нешто повеќе од два месеци, пред појавата на пандемијата, тогашниот француски министер за здравство тврдеше дека има голема залиха на маски за лице во земјата,...

Свет 30.03.20 | 21:11

Бројката постојано се зголемува: Во Франција над 3.000 починати од корона

Франција денеска го помина прагот од 3.000 смртни случаи од почетокот на епидемијата со коронавирусот. Во последните 24 часа се забележани 418 нови смртни случаи, најголем...

Свет 30.03.20 | 14:07

Смртноста поради Ковид-19 во Франција е зголемена за девет отсто

Бројот на смртни случаи забележани во Франција го надминува просекот што се очекуваше за сите возрасти, навдува генералниот директор за здравство Жером Саломон. Ковид-19...

Свет 29.03.20 | 13:41

Црн ден и во Франција: За еден ден умреа 319 заразени

Новиот коронавирус предизвика 319 нови смртни случаи во француските болници во изминатите  24 часа, со што бројотна починати се искачи на 2.314 луѓе  од почетокот на епидемијата,...

Свет 27.03.20 | 19:00

Во Франција нема респиратори за лица постари од 80 години, смртта им ја олеснуваат со лекови

Во регионот Алзас во Франција болниците веќе немаат услови да ги лeкуваат нaјзагрозените од кoронавирусот, па затоа е рeшено пaциентите постари од 80 години да не можат...

Свет 27.03.20 | 12:17

Изречени повеќе од 225.000 казни во Франција за непочитување на забраната за излегување

Силите на редот казнија повеќе од 225 000 лица поради непочитување на мерките за ограничување, јави дописникот на МИА. Од спроведувањето на строги мерки на ограничување...

Свет 25.03.20 | 13:20

Валето: Бројот на починати од Ковид-19 во Франција е многу поголем од официјалните податоци

Претседателот на француската Федерација на болници, Фредерик Валето изјави дека најваројатно бројот на починати од новиот коронавирус е многу поголем отколку што...

Свет 24.03.20 | 08:37

Франција ги заострува мерките против ширење на корона вирусот

Францускиот премиер Едуар Филип изјави дека мерките за спречување на ширење на коронавирусот може да бидат во сила уште неколку недели и дека владата ги заострува постојните...

Свет 22.03.20 | 22:18

Се испитува хлорокин или хлорокинин против коронавирусот

Во Франција почна европско клиничко испитување за проценка на четири експериментални третмани за борба против коронавирусот, соопшти денеска Националниот институт...

Свет 21.03.20 | 22:41

Во Франција нагло порасна бројот на смртни случаи од коронавирус

Француското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа во земјата починале 112 повеќе луѓе како последица од коронавирусот, со што вкупната бројка се...

Свет 17.03.20 | 12:28

Од пладне, во текот на следните две недели, нема да има слободно движење во Франција

Почнувајќи од денес напладне и за помалку две недели во Франција е забрането слободното движење. Потребни се најмалку две недели да се блокира прогресијата на вирусот,...

Свет 17.03.20 | 09:49

Макрон: Ние сме во војна

Францускиот претседател Емануиел Макрон најави воведување драстичнимерки заради ширењето на коронавирусот, па рекол дека неговата држава е во војна. Утре на пладне...