Ознака: франција
Свет 27.07.21 | 22:34

Половина од Французите се целосно вакцинирани

Половина од Французите примиле две дози од вакцините „Модерна“, „АстраЗенека“ или „Фајзер“, една доза доколку биле позитивни на Ковид-19 или една доза на вакцината...

Свет 26.07.21 | 09:33

Францускиот Парламент ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот

Францускиот Парламент доцна синоќа ја усвои проширената употреба на ковид-пасошот, по викендот за време на кој се одржаа протести против таа обврска низ целата земја. Долниот...

Свет 21.07.21 | 14:21

Франција почна употребата на здравствениот пасош за влез во културните институции и спортските сали

Од денеска во Франција стапува на сила мерката што предвидува да мора да се поседува и покаже здравствен пасош, односно доказ за вакцинација или тест против Ковид-19,...

Свет 21.07.21 | 10:59

Франција ги заострува мерките за жителите и туристите, нови правила за посета на знаменитости

Поради растот на бројот на новозаболени од коронавирус, Франција од денеска ги засилува мерките како за жителите, така и за туристите. Во знаменитостите во Париз како...

Свет 20.07.21 | 15:15

Француското обвинителството отвора истрага за шпионирањето новинари со софтверот „Пегаз“

Обвинителството во Париз соопшти дека отворило истрага по претставката поднесена од интернет весникот „Медијапарт“ за шпионирање на телефоните на двајца негови...

Свет 20.07.21 | 13:36

Францускиот Парламент ќе носи закон за клима, невладините на протест зашто законот е „премногу благ“

Францускиот Парламент треба да го усвои Законот за клима, кој Владата го смета за еколошка пресвртница. Во меѓувреме, додека невладините организации и некои експерти...

Свет 18.07.21 | 10:49

Масовни протести на 137 локации во Франција против планот за вакцинација на Макрон

Повеќе од сто илјади луѓе ширум Франција протестираа синоќа против планот на францускиот претседател Емануел Макрон да ги вакцинира здравствените работници и да го...

Свет 17.07.21 | 23:31

Франција ги заострува ограничувањата за влез на државјани од Британија, Шпанија, Португалија, Грција, Холандија…

Граѓаните на Велика Британија, Шпанија, Португалија, Кипар, Грција и Холандија кои сакаат да влезат во Франција ќе мора да имат негативен тест за Ковид-19 не постар од...

Свет 13.07.21 | 09:18

По заканата од Макрон, над 900.000 луѓе во Франција закажале вакцинација

Повеќе од 900.000 луѓе во Франција закажале термин за вакцинација откако синоќа претседателот на државата предупреди дека ќе бидат воведени ограничувања за сите оние...

Свет 13.07.21 | 08:56

Повеќе од 900.000 луѓе побрзаа да се вакцинираат пред построгите мерки

Повеќе од 900.000 луѓе во Франција побрзаа да закажат вакцинација од синоќа откако претседателот на државата предупреди дека ќе бидат воведени ограничувања за сите оние...

Свет 12.07.21 | 21:22

Макрон: Ја контролираме епидемијата, но ќе има и задолжителна вакцинација

Францускиот претседател Емануел Макрон, во радио-телевизиско обраќање до нацијата, соопшти дека вакцинацијата за негувателите и медицинскиот персонал ќе биде задолжителна,...

Свет 08.07.21 | 22:26

Французите советувани да не патуваат во Шпанија и Португалија

Франција ги советуваше своите државјани да ги избегнуваат Шпанија и Португалија ова лето поради брзото ширење на делта варијантата на коронавирусот, но уште не ги забрани...

Свет 08.07.21 | 12:37

Француските власти советуваат да не се патува во Шпанија и Португалија

Францускиот секретар во Министерството за европски прашања, Клеман Бон, ги советуваше граѓаните на Франција да избегнуваат летни одмори во Шпанија и Португалија поради...

Свет 01.07.21 | 14:47

Државниот совет ѝ даде рок од девет месеци на француската влада да преземе дополнителни мерки за климата

Државниот совет – Врховниот управен суд и правдата и дава девет месеци на француската држава да преземе дополнителни мерки за климата, откако до него беше поднесена...

Свет 30.06.21 | 21:54

Tуристите ќе плаќаат за корона тест при посета на Франција

Од идната среда (7 јули) странските туристи во посета на Франција ќе треба да платат за тест за Ковид-19. Одлучивме дека странските туристи треба да плаќаат за тестовите....

Свет 30.06.21 | 12:56

Франција најверојатно ќе има четврти бран на Ковид-19

Франција, најверојатно, ќе има четврти бран на Ковид-19, како резултат на повторување на случаите предизвикани од Делта варијантата на вирусот, првично откриена во Индија,...

Фудбал 28.06.21 | 23:51

Сензација на Швајцарија: Анулира 1-3 и го исфрли светскиот првак од ЕП!

Фудбалерите на Швајцарија направија првокласна сензација, откако го елиминираа светскиот првак Франција од осминафиналето на Европското првенство, победувајќи по...

Фудбал 28.06.21 | 23:03

Нов спектакл на ЕП, Швајцарците се вратија од бездната, играат продолжение против Франција

Суперинтересен меч во Букурешт, Франција-Швајцарија 3-3 по 90 минути игра, ќе се играат продолженија на „Националната арена“. Швајцарија поведе со голот на Харис Сеферовиќ,...

Свет 27.06.21 | 23:44

Десничарите водат во Франција, лоши резултати на Макрон и Ле Пен во вториот круг локални избори

Партијата Република во движење на францускиот претседател Емануел Макрон постигна многу лош резултат во вториот круг од локалните избори со освоени вкупно седум проценти...

Свет 24.06.21 | 15:39

Францускиот премиер ги искара Французите: Треба да ја забрзаме вакцинацијата

Францускиот премиер Жан Кастекс ги повика Французите да се вакцинираат против корона вирусот, истакнувајќи дека се помалку луѓе се пријавуваат за вакцинација во летниот...