Според извештајот на консултантската компанија „KPMG Football Benchmark“, Реал Мадрид останува највредниот фудбалски клуб во Европа. Во извештајот на аналитичарите на „Фудбал бенчмарк“ се пресметува вредноста на 32 европски клубови врз основа на нивните годишни финансиски извештаи и проценка на нивната вредност.

Реал Мадрид четврта година по ред се најде на врвот на листата на највредни клубови со проценка од 3,184 милијарди евра.

Второто место го зазема Манчестер Јунајтед (2,9 милијарди евра). На трето место е Барселона (2,8 милијарди евра). Баерн е четврти со 2,749 милијарди евра, а Ливерпул е петти со 2,556 милијарди евра.

Забележано е дека од 32-те највредни клубови, само четири (Ајакс, Галатасарај, Порто и Бенфика) се надвор од големите пет европски лиги – Англија, Шпанија, Германија, Италија и Франција.

Во исто време, англискиот премиерлигаш е во водство со вкупен приход од 5,1 милијарди евра. И ПСЖ има највисок раст на вкупната вредност во последните седум години од првиот извештај, зголемување од 153 проценти на над две милијарди евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.