Реал Мадрид размислува да го ангажира напаѓачот на Галатасарај, Мауро Икарди како замена за повредениот мадридски напаѓач Винисиус Жуниор, пренесува „Tuttomercatoweb“.

„Кралскиот клуб“ може да го добие аргентинскиот напаѓач во зимскиот преоден рок и е подготвен да плати 15 милиони евра за него.

Претходно, крилниот напаѓач на Реал Мадрид и Бразил, Винисиус Жуниор се здоби со кинење на бицепсниот мускул на бутот.

Оваа сезона 30-годишниот Икарди забележа 20 настапи за Галатасарај во сите натпреварувања, постигна 15 голови и три асистенции.

Актуелниот договор на Аргентинецот со Галатасарај е до летото 2026 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.