Фудбалерот од средниот ред Лука Модриќ ќе стане нов капитен на Реал по заминувањето на дефанзивецот Начо Фернандез, објави новинарот Мигел Анхел Дијаз на социјалната мрежа Икс.

Според Дијаз, десниот бек Даниел Карвахал ќе стане заменик капитен на мадридскиот тим.

Претходно беше објавено дека Начо би можел да ја продолжи кариерата во клубови од МЛС или Саудиска Арабија. Ал-Наср и Ал-Кадисија сакаат да го ангажираат фудбалерот.

Модриќ наскоро може да го продолжи договорот со Реал Мадрид.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.