Милан Лача Радуловиќ во разговор со блиско лице за време на организацијата на погребот на мајката на Марина Туцаковиќ изразил желба еден ден да биде погребан во најтесниот семеен круг, покрај неговиот брат Милош и неговата мајка, без многу помпа.

За жал, тој ден дојде побрзо отколку што сите очекуваа, но како што сега стојат работите, таа желба нема да се оствари, бидејќи од веста за неговата смрт, бројни познаници и пријатели на семејството се интересираат кога ќе биде испратен во вечното почивалиште.

 Лаќа често зборуваше за смртта и не се плашеше од таа тема. Се сеќавам кога го организиравме погребот на Марина, тој инсистираше се да се прави во најтесен круг, но и строго да се почитуваат сите епидемиолошки мерки што важеа во тоа време. Потоа ми кажа дека не сака безброј луѓе на неговиот погреб, бидејќи многумина ги немало кога им требало, па не ги сака ниту на погребот. Со текот на годините го намали бројот на луѓе со кои се дружеше и беше во контакт на минимум. Се плашеше од такви работи. Точно се сеќавам на неговите зборови: „Не сакам лицемери и позери на моето испраќање во вечноста“. Доаѓаат на погреби само за да се видат, а вакви никаде ги нема-му рекол Лача на својот пријател.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.