Во пожар во коптска христијанска црква во египетската престолнина Каиро загинаа 41 лица, соопштија тамошните црковни власти. Пожарот избувнал во неделата на 14 август.

Од засега непознати причини избувнал пожар во црквата Абу Сифине, која се наоѓа во работничкиот кварт Имбаба, соопштија официјални лица, јавува агенцијата Франс прес (АФП).

Претседателот на Египет Абдел Фатах ал-Сиси на својата страница на Фејсбук напиша дека се мобилизирани сите државни служби за да се погрижат да бидат преземени сите мерки.

Подоцна противпожарната служба соопшти дека пожарот е ставен под контрола.

Коптите се најголема христијанска заедница на Блискиот Исток. Во 103-милионскиот Египет има најмалку 10 милиони Копти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.