Ознака: египет
Култура 20.11.22 | 15:05

Екипата на „Преекспонирано“ на светска премиера во Каиро

Светската премиера на филмот „Преекспонирано“ ќе се случи на А фестивал во официјална конкуренција на Меѓународниот филмски фестивал во Каиро, кој се одржува од 13...

Свет 14.08.22 | 17:37

Во пожар во коптска црква во Каиро загинаа 41 лица

Во пожар во коптска христијанска црква во египетската престолнина Каиро загинаа 41 лица, соопштија тамошните црковни власти. Пожарот избувнал во неделата на 14 август. Од...

Патувања 03.08.22 | 18:53

Избркана ајкулата од Египет, нападот на Романката било лажна вест

Ајкулата која ги вознемируваше туристите од Египет е избркана од заливот.Веднаш по нападот светските медиуми објавија дека дел од брегот е затворен, а властите ги презедоа...

Останати спортови 30.07.22 | 10:13

Бомбаш-самоубиец се разнесе на натпревар и уби 19 лица

Tрагедија на крикет-натпревар во Кабул, Авганиста. Бомбаш-самоубиец се разнесе на трибините на стадионот во Кабул, притоа убивајќи најмалку 19 лица. На крикет-натпреварот...

Свет 19.07.22 | 11:00

Автобус удрил во застанат камион: Во сообраќајна несреќа во Египет 22 загинати и 33 повредени

Најмалку 22 лѓе загинале, а 33 се повредени во сообраќајна несреќа во близина на јужната египетска провинција Миња. Несреќата се случила кога патнички автобус удрил во...

Свет 31.05.22 | 16:16

Во Египет откриени 150 бронзени статуи на древни египетски богови

Во некропола во Сакара, место во близина на Каиро се откриени 150 бронзени статуи, соопшти Министерството за туризам и антиквитети на Египет. Тоа е прво и најголемо откритие...

Балкан 25.03.22 | 17:50

Бугарите тврдат дека имаат цивилизација постара и од Египет

Златното богатство на Варна – предвесник на цивилизациите на Сумер и Египет.Со ваков наслов бугарските медиуми објавуваат за наоѓалиштата кои му припаѓаат на музејот...

Свет 14.03.22 | 23:09

Египет ги укинува попустите за транзит на течен гас преку Суецкиот канал

Раководството на Суецкиот канал најави дека од утре ќе ги укине попустите на танкерите кои превезуваат течен природен гас. До 1 јули попустот за танкери кои превезуваат...

Калеидоскоп Свет 31.01.22 | 09:04

Откриени 30 мумии во древна жртвена гробница во Египет

Истражувачи во Египет пронашле гробница со 30 мумии на луѓе од различна возраст, меѓу кои и постари лица со артритис, деца и новороденче. Иако сè уште не ја датирале гробницата,...

Свет 03.01.22 | 10:40

Низ него минуваат 12% од светската трговија: Суецкиот канал лани генерирал рекордни 6,3 милијарди долари

Приходите од Суецкиот канал во Египет во 2021 година изнесуваат рекордни 6,3 милијарди американски долари, соопшти претседателот на Управата на Суецкиот Канал (СКА) Осама...

Свет 02.01.22 | 12:04

Снег ги изненади туристите во Египет, кои сакаа да ја пречекаат Новата година по куси ракави

Ненадејна бура им приреди незаборавна Нова година на туристите кои се одлучија да ја пречекаат во популарното египетско летувалиште по куси ракави. Zum Glück gibt´s keine #Klimakrise....

Фудбал 03.12.21 | 14:38

Возбудата беше преголема: Tренер почина откако неговата екипа постигна гол

Смртните случаи на фудбалските терени се ретки, но сепак се случуваат одвреме-навреме. За жал, нов случај доаѓа од Египет, со второлигашкиот натпревар меѓу Ал Магда и...

Патувања 14.11.21 | 16:16

Ако одите на одмор во Египет внимавајте, се појавија скорпии

По силното невреме што го зафати египетскиот град Асуан, се појавија голем број скорпии кои убиле три лица, а стотина имаат здравствени проблеми по убодот. Официјален...

Ракомет 06.11.21 | 19:03

Втор пораз на ракометарите од Египет

Ракометната репрезентација на Македонија претрпе пораз и на вториот натпревар од пријателскиот двомеч со Египет во Каиро, откако избраниците на селекторот Кире Лазаров...

Ракомет 05.11.21 | 20:12

Македонската ракометна репрезентација поразена во Египет

Македонската ракометна репрезентација загуби на гостувањето во Каиро со 32-25 (12-10) во првиот од двата натпревари против Египет во рамки на ЕХФ неделата резервирана за...

Свет 26.10.21 | 10:57

Египет ја укина вонредната состојба

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси изјави дека ја укинува вонредната состојба во земјата што беше воведена пред четири години, по нападите врз коптските цркви. Благодарение...

Свет 26.10.21 | 10:18

Египет ја укинува четиригодишната вонредна состојба, воведена по нападите врз коптските цркви

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси изјави дека ја укинува вонредната состојба во земјата што беше воведена пред четири години, по нападите врз коптските цркви. Благодарение...

Свет 26.10.21 | 10:17

По четири години Египет ја укина вонредната состојба

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси ja укина вонредната состојба, воведена во земјата пред четири години, по нападите врз коптските цркви. Благодарение на својот...

Свет 14.10.21 | 20:39

Египет и Грција се договорија: Потпишаа Меморандум за електрично поврзување

Преку подводен кабел што ќе пренесува зелена енергија, електрично ќе се поврзат Грција и Египет, по Меморандумот за разбирање што денеска го потпишаа министрите за...

Македонија 01.10.21 | 11:31

Граѓаните на Македонија во Египет само со електронска виза

Граѓаните на Република Македонија ќе патуваат во Египет само со електронска виза, најави денеска на Фејсбук шефот на дипломатијата Бујар Османи. Сите оние кои имаат...