Ознака: пожар
Црна хроника 20.03.19 | 20:26

Старец се загушил од чад од оган

Вчера попладне, 78-годишен жител на Ѓавато бил пронајден починат во нива во атарот на селото. Утврдено било дека починал како последица од загушување од чад од оган кој...

Црна хроника 19.03.19 | 17:57

Пожар над Прилеп, стихијата се движи над манастирот „Свети Димитрија“

Пожар избувна попладневно над Прилеп. Како што информираат од прилепската противпожарна единица, пожарот избувнал околу пладне со запалена сува трева кај месноста...

Црна хроника 19.03.19 | 16:10

Изгореа викендичка и две возила во пожар кај Маркова сушица

На патот кон Маркова сушица во попладневните часови на 18 март настанал пожар при што горела нискостеблеста шума. Од МВР информираат дека кај нив било пријавено оти во...

Скопје 19.03.19 | 10:24

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин гроб, во село Матејче, утринава е локализиран, соопшти Министерството за внатрешни...

Црна хроника 19.03.19 | 08:54

Сè уште трае борбата со пожарот во Скопска Црна Гора

Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела ноќ, а од раните...

Македонија 18.03.19 | 19:47

Ивор Мицковски: Држава што гори во март месец, држава што гори 365 дена во годината

Поради големите пожари кои секојдневно се појавуваат на територијата на цела Македонија реагираше Ивор Мицкоски, кој на својот фејсбук профил напиша: Држава што гори...

Црна хроника 18.03.19 | 19:25

Чад и оган вечерва во Скопска Црна Гора: Гори ниска мешана шума и бор

Пожар во кумановски дел на скопска Црна Гора. Чад и оган може да се забележат вечерва од зад планината. Гори ниска мешана шума и бор. Пожарот е во местото викано Влајингроб...

Црна хроника 18.03.19 | 19:15

Шумски пожар во струшкото село Делогожда

Голема површина ниско стеблеста шума гори на планината Караорман над струшкото село Делогожда. Територијалната против-пожарна единица, како што информира заменик...

Црна хроника 18.03.19 | 15:37

Двајца браќа запалиле оган за скара, предизвикале пожар кој зафатил букова шума

Вчера околу 11 часот во Полициската станица Берово било пријавено дека на место викано „Сливница“, атар на село Русиново, беровско, настанал пожар во кој била зафатена...

Црна хроника 18.03.19 | 14:38

Изгоре викендица во Маркова Сушица, запалени и бандери на ЕВН

Пожар во моментов е активен во Маркова Сушица, на патот од Марков манастир кон Добри дол. Командирот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Владимир...

Црна хроника 18.03.19 | 10:17

Кочанчанец запалил трева на нива, загинал во пожарот

Вчера околу 15 часот било пријавено дека над село Оризари, кочанско, на место викано „Бели Камења“, при палење на трева во нива од страна на Б.П. (82) од истото село, настанал...

Црна хроника 17.03.19 | 18:59

Гори Водно

Сува трева гори на потегот меѓу селата Нерези и Крушопек на падините на Водно, информира за МИА командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски. Според...

Црна хроника 16.03.19 | 12:50

Огнот се шири со голема брзина: Голем пожар во село Глишиќ

Голем пожар беснее во селото Глишиќ, близу отпадот. Гори сува трева, а зафатени се и дел од лозје и дрвена бандера за струја. Огнот со голема брзина се приближува и до...

Црна хроника 11.03.19 | 22:18

Голема површина трска гори кај Асамати

Голема површина трска е зафатена во пожар кој дивее во близина на преспанското село Асамати. Екипи на Територијалната противпожарна единица од Ресен, Дирекцијата за...

Сервиси 11.03.19 | 17:37

Не тргнувајте по овој пат: Затворен патот Битола-Ресен поради пожар

АМСМ со важна вест за сите возачи. Од 17,00 часот на магистралниот пат Битола-Ресен, на местото „Макази“, поради опожарена трска покрај патот, сообраќајот е во целосен...

Црна хроника 11.03.19 | 10:37

Пожар зафати викендица во Пехчево- повредена една жена

На местото викано „Амушкови чешми“, атар на Пехчево, вчера настанал пожар пред викендица, во која престојувала жена од Пехчево. Според информациите, жената запалила...

Црна хроника 11.03.19 | 10:30

Запалила трева, па до темел ѝ изгорела викендицата

Во атарот на Пехчево, на место викано „Амушкови чешми“, вчера  настанал пожар пред викендицата во која престојувала К.М. од Пехчево. Според пријавеното, таа запалила...

Скопје 10.03.19 | 23:52

Пожарот кај Петровец ставен под контрола

Екипа на Противпожарната бригада на Скопје интервенираше вечерва поради запалена трска кај каналот на потегот од Ржаничино до Таор во општина Петровец. Пожарот е ставен...

Скопје 10.03.19 | 22:06

Огромни пламени јазици се шират кај Петровец

Пламени јазици се шират кај Петровец. Едно пожарно возило во моментов е таму, а според видеото кое во живо го пренесува новинарот Огнен Јанески на Фејсбук беше забележливо...

Црна хроника 10.03.19 | 21:06

Активен пожарот над село Тработивиште, се бара помош за гаснење

Се уште е активен пожарот кој денеска околу 13 часот го зафати атарот над делчевското село Тработивиште. Моментно пожарот е префрлен на левата страна од патот Делчево...