Ознака: пожар
Црна хроника 09.12.23 | 13:54

Пожар во куќа во Кичево, сопственикот пронајден мртов

На 09.12.2023 година во 04.45 часот, во ОВР Кичево е пријавено дека во куќа во Кичево, сопственост на Т.Ј.(79) од Кичево, настанал пожар. При интервенција на Територијалната противпожарна...

Свет 09.12.23 | 09:47

Трагедија во Рим: Најмалку тројца загинати, 200 евакуирани по пожар во болница

Најмалку три лица загинаа во пожар во болница во близина на Рим доцна синоќа, соопшти противпожарната бригада утрово, јави ДПА. Пожарот избувнал околу 23 часот во болницата...

Црна хроника 29.11.23 | 15:47

78-годишник од селото Рогле загина во пожар

Во пожар кој избувнал денеска околу пладне во куќа во селото Рогле, Општина Желино, животот го загуби 78 годишник. Пожарот избувнал околу 11 часот и 45 минути, по што е пријавен...

Македонија 24.11.23 | 19:31

Комити ќе донираат за Чкембар кој го загуби домот во пожар

„Комити“ подаваат рака за помош кон „Чкембари“, откако битолчанец го загуби домот во пожар. Верните навивачи на Вардар ќе донираат пари за верен навивач на Пелистер...

Црна хроника 23.11.23 | 14:05

14 тони бои и лакови изгореа во пожарот во тетовско Фалише, се испитува колку се загадени почвата и водата

Во пожарот во магацин тетовското село Фалише, изгореа 14 тони бои и лакови и други хемиски средства. Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов вели...

Црна хроника 23.11.23 | 11:02

Пожарот во Тетовско Фалиште е ставен под контрола, ќе се испитува водата за пиење

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека пожарот што избувна во фабриката за бои и лакови кај село Фалише, Општина Тетово, е ставен под контрола. Има по малку...

Црна хроника 23.11.23 | 10:07

Три екипи пожарникари го гаснеле пожарот во напуштената куќа во центарот на Куманово

Три екипи на Противпожарнарната единица  го гаснеле пожарот во напуштена семејна куќа на улицата „Моша Пијаде“ што избувна вчера во Куманово, информираа денеска од...

Македонија 23.11.23 | 08:23

Сѐ уште е активен пожарот во тетовско Фалиште

Пожарот во тетовското село Фалиште е се уште активен, информираат утринава од Центарот за управување со кризи. -Иако со значително намален обем сеуште има пламен и чад....

Црна хроника 22.11.23 | 19:14

Изгоре напуштена куќа во Куманово

Гори напуштена куќа на улицата ,,Моша  Пијаде” во Куманово, во централно градско подрачје. Две противпожарни возила и осуммина пожарникари се на терен. – Пожарот...

Црна хроника 22.11.23 | 18:14

Moже да се урне цела зграда: Eве како гореше магацинот за бои во Тетово

Пожарот кој денеска избувна во магацин за бои и други хемикалии претставува ризик за здравјето на населението, во воздухот има опасни штетни материи, поради што се препорачува...

Црна хроника 22.11.23 | 14:46

Жителите на тетовско Фалише да останат дома и да не отвораат прозорци, изгореа хемикалии во пожарот кој избувна во магацинот на „Евроком“

Во пожарот во магацинот на фирмата Евроком кај тетовско Фалише изгореа бои и лакови и друг вид хемикалии, па надлежните препорачаа да се ограничи движењето во тој дел...

Црна хроника 22.11.23 | 13:27

Пожар во фабриката за бои и лакови „Еуроком“

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, по првичната координација на ЦУК за опасниот пожар кај с. Фалише се упати во Тетовско, информираат од...

Црна хроника 10.11.23 | 18:27

Жена загина во пожар во нејзиниот дом, повредена и нејзината сестра

Вчера во СВР Охрид е пријавено дека во куќа во селото Требеништа, општина Дебрца, сопственост на Б.Н.(77) од истото село, настанал пожар, во кој таа го загубила животот,...

Црна хроника 10.11.23 | 10:58

Едно лице настрада во пожар во охридското село Требеништа

Едно лице го загуби животот, а две се повредени во пожар што утрово избувна во куќа во охридското село Требеништа. Командирот на Територијалната противпожарна единица...

Црна хроника 07.11.23 | 17:06

Тројца тинејџери запалија кафемат, по што се запали и бандера

Денеска во Полициската станица Битола, извршен е службен разговор со П.П.(18), С.С.(18), С.А.(18) и еден 17–годишник кои се сомничат дека на 3 ноември околу 00:13 часот во Битола...

Македонија 07.11.23 | 12:01

Запалени прагови на пруга го прекинаа сообраќањето на единствениот воз на релацијата Битола-Прилеп- Велес-Скопје

Запалени прагови на пруга помеѓу Слепче и Браилово повторно го прекинаа сообраќањето на единствениот воз на релацијата Битола-Прилеп- Велес-Скопје. Патниците од Велес...

Македонија 04.11.23 | 10:47

ЦУК: Изгаснати 14 пожари на отворено, има опасност од поплавување, наноси и одрони од поројни дождови

Пожарникарите вчера интервенирале и изгаснале 14 пожари на отворено што се ширеле со голема брзина, а на терен во исто време имало поројни дождови, поплавени подруми,...

Црна хроника 03.11.23 | 22:23

Се шири пожарот кај неготинско Дуброво, гаснат пожарникари од Неготино и Кавадарци

Се шири пожарот кај неготинско Дуброво, гаснат пожарникари од Неготино и Кавадарци, велат од ЦУК за МИА. Според вонредната информација од РЦУК – Велес, тие од ТППЕ Неготино...

Свет 03.11.23 | 10:34

Трагедија во Иран: Најмалку 32 лица загинаа во пожар во центар за одвикнување од дрога

Најмалку 32 лица загинаа, а 16 се повредени во голем пожар во центар за рехабилитација од дрога во северен Иран, објавија во петокот иранските медиуми. Полицијата ги истражува...

Свет 03.11.23 | 10:34

Украински официјални лица: Нападот со руски дрон предизвика пожар во Харков

Русија денеска со беспилотни летала нападна цивилни области, предизвикувајќи пожар во украинскиот регион Харков, соопштија денеска локалните власти. Градоначалникот...